ivionumentensticnting Idaarderadeel" Blijft u denken aan Woudrichem? Het „Poorthuis" te Grouw uit het midden der fiijg wï?m 18de eeuw, verbouwd omstreeks 1880. Opname W J ua/? ^óór de restauratie. Het is het eerste object o van Monumentenstichting Idaarderadeel, geres- Im mm taureerd van sept. tot dec. 1971 o.l.v. P. L de In 1967 werd te Grouw een Monu mentencommissie opgericht, be doeld als actiegroep om de ge meenteraad van Idaarderadeel een verantwoorde beslissing over de voorlopige Monumentenlijst te laten nemen. Na een aantal nogal bewogen ver gaderingen van B W en de Raad luwde de storm en kon de commis sie zich bezinnen op de vraag: hoe nu verder? Het besluit was: daadwerkelijk gaan restaureren. Zo ontstond op 16 december 1970 de Stichting tot behoud van Monu menten in de Gemeente Idaardera deel (kortweg in het Fries: Monumin- tenstifting Idaerderadiel). Doel: be houd en restauratie van onroerende goederen, die werden gerekend tot monumenten in de zin van artikel 1 van de Monumentenwet. Dit doel kan worden gerealiseerd door hulp en advies aan eigenaren van monu menten of door aankoop door de Stichting. Al gauw bleek in de praktijk, dat er voor de jonge Stichting nog een drietal doeleinden moest worden na gestreefd: 1. het bevorderen van het behoud van karakteristieke dorpsgezichten; 2. adviezen aan particulieren die hun huizen, gevels, daken, enz. in aangepaste, verantwoorde stijl wil len laten opknappen; 3. het bevorderen van mentaliteits verandering bij de dorpsbewoners t.a.v. het behoud van monumenten en karakteristieke dorpsgezichten. Wat is er nu na één jaar gereali seerd? a. Onder architectuur van de advi seur van de Stichting de heer P. L. de Vrieze, architect B.N.A. te Gro ningen kon de restauratie van een eerste project, een huis te Grouw worden begonnen en bijna voltooid. Nog juist op tijd kon 90% subsidie toegezegd worden. Plannen voor nog vier restauraties zijn in de maak; het wachten is ech ter op betere tijden, wat de over heidssubsidies betreft. Het huidige project wordt voor 70% door de Stichting voorgefinancierd met hulp van donaties, giften e.d. b. Een belangrijke bijdrage in denk-, teken- en rekenwerk is door de Stichting gegeven voor het in behan deling zijnde Kommenplan Grouw en voor de procedure beschermd dorpsgezicht in hetzelfde dorp. c. Het aantal particulieren, dat ad vies vraagt aan de Stichting neemt voortdurend toe. d. Mentaliteits-verandering is sterk Voor giften aan het Heemschut Restauratie Hulpfonds, gevestigd te Amsterdam, blijft open het postgiro nummer 5.71.000! Jubileumpenningen zijn te bestellen bij het Secretariaat van de Bond Heemschut. De bronzen penning (middellijn 30 mm) f 10 f 1 portokosten. De zil veren penning (middellijn 40 mm) f 75 f 1 portokosten. De gouden penning (middellijn 40 mm) f 500 f 1 portokosten. De Woudrichemmap bevat 31 af beeldingen van Woudrichem, Gorin- bevorderd door een aantal informa tieve avonden gegeven voor de Raad, de Middenstandsvereniging en voor het gehele dorp op een dorpsavond te Grouw. Binnenkort zullen dergelijke avonden georgani seerd worden in de andere dorpen van de gemeente. Van betekenis blijkt ook het geregeld publiceren in de plaatselijke en provinciale pers. Grouw, dec. '71 J. Boneschansken voorzitter chem, Loevestein en omliggend ri vierengebied daterend van 1500 tot het eind van de 19de eeuw. Het is een facsimile-uitgave in kleuren, zo getrouw mogelijk op ware grootte weergegeven. De plattegronden, de tekeningen, de gravures, de schilde rijen zijn in doorzichtig plastic hoe zen geborgen, voorzien van teksten, alles in doosverpakking. De prijs is f200,-. Ook de map te bestellen bij het Se cretariaat. Het postgironummer van de Bond is 12.43.26. De bankier van de Bond is Bank Mees en Hope N.V. te Amsterdam, ten name van reke ning 025.00.30.551.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 30