Restauratienieuws Alkmaar Assen Deventer Dordrecht Franeker De Kloosterstraat te Assen. Het gemeentebestuur heeft een tien jarenplan opgesteld voor de aan de gemeente in eigendom toebehoren de monumenten. Monumentenzorg heeft een jaarlijkse bijdrage van één ton gelds toegezegd. Gereed kwam de restauratie van de Geestmolen; de restauratie van Bierkade 10 en het v.m. provenhuis-Van Eijk aan de Doelenstraat worden voortgezet. Kloosterstraat 6-8 en het v.m. koets huis worden gerestaureerd en inge richt tot zusterhuis van het Wilhelmi- naziekenhuis. Een succes, want het is hiermee van bedreigde sloping gered. Het Buiskensklooster in het Noor- derbergkwartier is gerestaureerd. Staatssecretaris Vonhoff verrichtte de opening van de daarin gevestig de stads- of athenaeumbibliotheek. Burgemeester Bolkestein zei o.m. in zijn rede: „Heeft men het voorrecht, dat de voorzaten een mooie karak tervolle stad nalieten, dan heeft men alleen al tegenover hen en tegen over onze nazaten de plicht, dat te behouden en zonodig te herstellen." Stad met vele restauratieproblemen. Van de 782 beschermde monumen ten zijn er nu 96 geheel of gedeelte lijk gerestaureerd, maar er zijn ook nog heel wat panden, die al jaren leeg staan en uitstekend bewoond hadden kunnen worden. Er staan 38 panden leeg, 17 zijn er al gesloopt en 5 zijn er verbrand. Gestreefd wordt nu naar zg. romprestauraties. De restauratienota noemt herstel van daken en gevels in oude staat met interieur naar hedendaagse be hoefte. Aan zeer slechte panden moet geen geld meer worden be steed, vindt men. Het bijzonder stijlvolle Franeker heeft in de restauratie van het ook in de kring van onze lezers zo beken de vroegere hotel „De Valk", eens de Camminghastins, een prachtige bijdrage aan zijn stadsschoon ge kregen. De Frieslandbank heeft af gezien van zijn plannen er een mo dern gebouw neer te zetten op deze gevoelige plaats voor het stads-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 28