De voorzijde van de beide gebouwen Een blik in de bibliotheek in het hoofdgebouw van het zwaartepunt ligt in de jaren 1893-1905. Vele belangrijke voor beelden zijn reeds verdwenen onder meer in Scheveningen. Het ernaast gelegen archiefgebouw is een werk van J. F. Staal en A. J. Kropholler uit 1908 en is een voortreffelijk voor beeld van Berlagiaanse stijl uit het. begin van deze eeuw. Het beeld houwwerk is van Mendes da Costa. Beide gebouwen hebben zeer be langrijke interieurs. De problemen bij het behoud van de gebouwen van „De Utrecht" zijn niet onoverkomelijk en tasten het plan Hoog-Catharijne niet wezenlijk aan. De panden zijn niet diep, hebben veel grote ruimten en zullen goed aansluiten bij de bestemming van het nabijgelegen complex van toon zalen en kantoren. De nodige wijzi gingen zijn: de vorm van de toonzaal hoek Stationsplein en Leidseweg moet worden aangepast; de noorde lijke parkeergarage moet boven gronds enige parkeerruimte missen; de bedieningsstraat moet aan de noordzijde worden afgebogen naar het Stationsplein (dit is zelfs een ver betering omdat deze dan niet zicht baar is vanaf de Leidseweg en bo vendien is het verkeerstechnisch te prefereren). De zeer verschillende stijlen van beide gebouwen verdragen elkaar als contrast zeer goed, zodat zij sa men als contrast een aantrekkelijk element aan de Leidseweg in de moderne architectuur van het plan Hoog-Catharijne zullen kunnen vor men. Het bezwaarschrift is ondertekend door docenten, stafleden en studen ten aan de Rijksuniversiteit. Toegevoegd kan nog worden, dat het hoofdgebouw van „De Utrecht" in geen enkel overzicht van de Neder landse architectuur, dat aan de peri ode rond 1900 aandacht besteedt, ontbreekt. In de tijd van de bouw werd het met afbeeldingen gepubli ceerd in het Bouwkundig Weekblad 1902 blz. 41-44; de Architect plaat 542; J. Verheul Dzn architect (Biblio theek van mod. Höll. architectuur) plaat 21/24. Hoe staan de zaken er thans voor? Naar aanleiding van het bezwaar schrift is thans overleg gaande tus sen de gemeente Utrecht en Hoog- Catharijne (Bredero's Bouwbedrijf). De zaak is in studie bij de Bouw- en Woningdienst, die over het behoud van „De Utrecht" advies zal uitbren gen. Binnen niet al* te lange tijd zal het bezwaarschrift ter sprake komen in de gemeenteraad, wanneer het uitwerkingsplan van dit deel van Hoog-Catharijne gereed is. Contactadres inzake het behoud van „De Utrecht": Frans Kipp, Nieu we Gracht 181, Utrecht. H. J. F. de Roy van Zuydewijn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27