het tweede middeleeuwse muurwerk opgegraven. In de tussentijd is een met succes bekroond onderzoek gedaan naar de loop van de gracht. Het bleek dat deze een uitloper van het dichtbij liggende meertje van Carera is ge weest, later voor een deel dichtge slibd en in de middeleeuwen weer gedeeltelijk uitgediept. Ook werden twee stortplaatsen ont dekt. De ene bevatte fragmenten van ver schillende 13de-eeuwse zwart-grijze kogelpotten en de ander voorname lijk Siegburg aardewerk. Op 60 cm diepte kon het tweede muurwerk blootgelegd worden. Dit muurwerk had de vorm van een H met een hoge balk. Deze muur, eveneens gemetseld van Friese mopstenen was vanwege de harde zandondergrond, niet zoals het eer der aangetroffen muurwerk, op pa len gefundeerd. Ook hier is een grote hoeveelheid aardewerk aangetroffen, witgrijs Siegburg, dat zo'n vijftig jaar later te dateren valt, zoals het donkere Siegburg materiaal dat bij het eerste muurwerk werd gevonden. Andere vondsten waren een gro te oranje schaal, welke aan de bin nenzijde geheel geglazuurd is; een lage rode schaal; een Andenne aar dewerken kommetje; een gaaf oor loos Siegburg drinkkannetje; een gave Siegburg schenkkan; bodem van een borstelstreekaardewerken drinkkannetje; een rode gedeeltelijk geglazuurd graapje en een grote hoeveelheid houten borden. Na gehéle blootlegging van dit muur werk kwamen ondergetekenden tot de conclusie dat het hoogstwaar schijnlijk een fundatie van een poorttoren is geweest. Wat het verband tussen de twee muurwerken, die met de open zijde naar elkaar toeliggen, is kunnen zij nog niet met zekerheid vaststellen. Op deze vraag kan pas antwoord worden gegeven wanneer het hoofd gebouw (de ridderzaal) wordt opge graven. R. Verhoef en I. Visser I8de-eeuwse waterput. 14de-eeuwse Sieburg schenkkannetjes gevonden bij het eerste muurwerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 23