Zoeken naar de Aelbrechtsberg Werkzaamheden bij het eerste muurwerk vermoedelijk de privaattoren. De afdeling Haarlem van de Neder landse Jeugdbond ter Bestudering der Geschiedenis (NJBG) heeft ver leden jaar een begin gemaakt met een opgraving naar het voormalig jachtslot en eens lusthof van de gra ven van Holland en het latere parti culiere buitenhuis „Aelbrechtsberg", bij Bloemendaal. Een zaak waar de Bond Heemschut destijds zeer op aangedrongen heeft! De stichting van het slot wordt toegeschreven aan Petronella van Saksen, die ge huwd was met Floris II, „heer en re geerder van Holland". Uit de 14de-eeuwse grafelijke reke ningen blijkt dat het huis een met lei en en met glasruiten versierd ridder huis of „sale" was, met een „porte", en door een brede sloot omgeven. Later heet het „Huis te Blomme- daal", als Juffrouw Mary" van Jut- phaas het verkoopt (1555). In het jaar 1746 is de Aelbrechts berg afgebroken. Een braakliggend stuk land tussen enkele volkstuinen en hockeyvelden was het terrein van de opgraving. Nadat enkele sleuven waren getrok ken, bleek, dat wilde men overgeble ven muurwerk aantreffen, naast de volkstuinen moest worden gezocht. De enige opzienbarende vondst in dat begin was een uit de 18de eeuw daterende put. In de lengterichting van de gracht van het kasteel is een sleuf gegra ven, waar het volgende aardewerk is aangetroffen: Engobe (geglazuurd, gebakken tussen 1250 en 1325); Andenne (geel, ongeglazuurd aarde werk 1250); Borstelstreek (don kergrijs, ongeglazuurd, tweede helft 13de eeuw). Bij deze opgraving en vondsten heeft Dr. Renaud van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) adviezen gegeven en data bepaald. Ook had hij de super visie over de opgraving. Aan het einde van de sleuf werd een fundering gevonden, een U-vormige muur met twee korte steunberen, gemetseld van Friese mopstenen. Tussen de poten van de U is Sieg- burg aardewerk gevonden uit de 14de eeuw, twee gave kannetjes en brokstukken voor nog 15 kannetjes. Buiten het Siegburg materiaal zijn de meest uiteenlopende voorwerpen gevonden: een scherf Pingsdorf aar dewerk uit de 12de eeuw (afkomstig van de houten burcht), grote delen van houten schalen en nappen, frag menten van een hardstenen venster pilaar met kapiteel (Maas-Schelde Gotiek), resten van een lederen handschoen, enige zooltjes, een driekantige zaagvijl en een groot aantal scherven van een 14de- eeuwse roemer, met gedraaide steel en een druppelvormige versiering op de rand. Dr. Renaud heeft het glas een vondst van Europese betekenis genoemd. Na de muur geheel te hebben bloot gelegd, heeft hij de conclusie ge trokken dat dit een fundament van een privaattoren was. Aan de hand van de vondsten, die gedateerd kunnen worden tussen 1300 en 1350, kunnen wij zeggen, dat de bouw voor 1300 heeft plaats gevonden en de slechting om streeks 1350. Twee maanden na deze vondst, is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 22