urgentie, waartegen indertijd nauwe lijks bezwaar werd aangetekend. Door het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd de uitvoering der plannen voor deze hoogst noodza kelijke opruiming en sanering helaas onmogelijk. Bombardementen, ex plosies in de onmiddellijke omgeving en verdergaande uitwoning brachten intussen zoveel schade aan, dat bin nen het te saneren gebied thans (1951) een 66-tal woningen onbe woonbaar zijn verklaard, waarvan dertien werden dichtgemetseld." Het rapport geeft dan een analyse, waarbij wordt vermeld, dat 291 ge zinnen, of 989 personen, in totaal 671 vertrekken bewonen, dus 0,68 kamer per persoon en 2,31 kamers per huishouding. In het gehele Maastrichtse gebied was het aantal beschikbare vertrekken per persoon 1,09 en per huishouden 3,91. Merk waardig is ook, de verdeling van de bedrijven in de buurt: op 43 grote ondernemingen (boekwinkels: 1, groentehallen: 2, bakkerswinkels: 1) vindt men 16 cafés en slijterijen. Ty pisch voor de tijd, waarin het rapport gemaakt werd, namelijk 1951, is de vermelding van één van de oorza ken, waarom omliggende straten als Wolfstraat en Maastrichtse Brug straat (om van Kleine Staat en Grote Staat maar niet te spreken) buiten het degeneratieproces zijn gevallen. De theorie doet op het ogenblik wat vreemd aan ofschoon ze zeker voor het verleden volledig opgaat: „Of schoon het proces der cityvorming in het algemeen een zeer gecompli ceerd verschijnsel is en bovendien voldoende gegevens omtrent zijn bijzondere aspecten in het Maas trichtse kader ontbreken, mag men toch wel aannemen, dat het proces zich doorgaans pleegt te voltrekken langs de straten met het drukste verkeer. Nu is het Stokstraatgebied een buurt, die buiten het verkeer lag. De geslotenheid van wallen vanaf de Maas (men mag wel zeggen vanaf de St. Servaasbrug tot de St. Pie terspoort) is oorzaak geweest, dat het Stokstraatgebied buiten het ver keer is komen te liggen. Voordat de Poort Waarachtig in 27 Het plein in het midden voor het „saneringscomplex", dat de Bezemstraat „vervangt". Einde voor de Grote Stokstraat bii de Maastrichtse Smedenstraat.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 15