I I de oude Romeinse burgerlijke ne derzetting. Dat het meergenoemde terrein in de volgende eeuwen aan belangrijkheid niet verloren en zelfs nog gewonnen heeft, illustreert on der meer de bouw van de St. Nico- laaskerk op het huidige O.L. Vrou weplein op slechts enkele meters ten noordwesten van de O.L. Vrou- wekerk, die van parochie- tot kapit telkerk werd. Toen, na uiterst bewogen perioden, in de zeventiende eeuw de handel zich uitbreidde en de welvaart van Maastricht, dat zijn economische functie voor een overwegend militai re had prijsgegeven, toenam, wer den niet alleen de laatste middel eeuwse houten huizen door stenen gebouwen vervangen, maar werd de stad stilaan een aantal monumentale bouwwerken rijk, waarvan de schoonheid nog heden ten dage be wondering wekt (het rapport is van 1951). Hetgeen aan oude patriciërs huizen in de Grote Stokstraat be waard is gebleven, toont, dat haar omgeving in de zeventiende en acht tiende eeuw een voorname woon buurt is geweest. Grote, fraaie huizen met sierlijke en decoratief bewerkte, ten dele na tuurstenen gevels, stonden langs de smalle straten aaneengeschaard. De achter- en binnenterreinen waren in genomen door tuinen en koetshui zen." Het rapport beschrijft dan in het kort hoe na 1867, toen Maastricht als vesting werd opgeheven, een terug gang van de militaire functie, die reeds voordien had plaatsgevonden, verder doorzette en hoe Maastricht reeds in de negentiende eeuw een industriestad werd. „Verschuivingen in de economische oriëntatie leidden vanzelf tot wijzi gingen in de maatschappelijke structuur en zo is het verval van het Stokstraatcomplex als woonbuurt te wijten behalve aan de door ontman teling der stad mogelijk geworden exodus der vroegere bewoners ook aan de groeiende proletarisering der stedelijke bevolking." Een nadere beschrijving van de de generatie van het Stokstraatkwartier vinden we verder als volgt omschre ven: „Nieuwe bewoners, geen eige naars maar huurders, kinderrijke gezinnen, kwamen de huizen bevol ken en het geestelijke peil daalde, naarmate de bouwkundige toestand van het complex in waarde afnam. Sneller dan de tijd dit gedaan zou hebben, sloopten weinig ordelijke en evenmin hygiënisch levende huis houdens tal van percelen. Aldus ver viel de oude patriciërsbuurt tot een De Grote Stokstraat gerestaureerd. wijk van kroegen, logementen, krot ten en huurkazernen, waarvan spoe dig welhaast elk vertrek aan een ge zin onderdak bood. Vele ruime ka mers en zolders werden bovendien door schotwerken onderverdeeld in kleinere vertrekken en de door ach ter- en tussenbouw verkleinde bin nenplaatsen tenslotte nog bebouwd met vaak zeer primitieve toiletten. De krotopruiming, waartoe reeds voor 1940 besloten werd, was van een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 14