Stokstraatkwartier Het plan voor de vernieuwing van het Stokstraatkwartier dateert al van 1951. Nu het in 1972 voltooid is, kan degene, die deze voormalige krot- tenbuurt in de oude toestand heeft gekend, niet zeggen, dat men er lang over gedaan heeft. Door gesta dig te werken is een geheel en al onbewoonbaar gebied een fraai ste delijk geheel geworden. Zoals bekend, bevond zich ter plaatse oorspronkelijk een verster- De Grote Stokstraat. king, een Castellum, dat op de oude Romeinse weg, die van Tongeren naar Keulen liep, voor zover het Maastricht betreft, over het Vrijthof, door de Bredestraat (ten westen van het gebied) uitlopend op het tegen woordige Onze Lieve Vrouweplein langs de Plankstraat en de Ekster straat het veer of de doorwaadbare plaats bereikte. In een toelichting tot het sanerings plan wordt het ontstaan van de ne- derzetting, die het latere Maastricht zou worden, als volgt beschreven: „De gunstige gesteldheid van het terrein verkregen door de aanwezig heid van een kleine verhevenheid (die nog duidelijk aanwezig is) aan de uitmonding van de rivieren Jeker en Maas, in het brede langzaam da lende laagterras, bevorderde de agglomeratie binnen hetgeen het Romeinse Castellum wordt genoemd en tevens de prolongatie der neder zetting in het Maastrichtse ommuur de municipium der derde eeuw. Ofschoon de grenzen van dit, naar oude bouwkundige principes in een groot vierkant aangelegde en van twee elkaar loodrecht snijdende hoofdwegen doorkruiste castellum moeilijk te bepalen en te reconstrue ren zijn, wordt aangenomen, dat de westelijke grens parallel liep met de huidige Wolvenstraat, iets westelijk (vrijwel ermee samenvallend) van de tegenwoordige Havenstraat." Het saneringsplan omvat dus een grotere buurt: zowel ten noorden als ten zuiden, maar vooral in het wes ten is er een vrij brede strook be bouwing bijgekomen. De toelichting vervolgt: „Invallen van Germaanse stammen in de vijfde eeuw en van de Noormannen omstreeks het jaar 885 hebben het Romeinse municipi um en de daaruit gegroeide Franki sche handelsnederzetting voor een groot deel verwoest, maar de struc tuur van de pre-stedelijke kern, het oude stratenbeeld, werd door de nieuwe bouwers en bewoners in grote lijnen gehandhaafd. Zo is het te verklaren, dat de tegen woordige Stokstraat nog vrijwel over haar gehele lengte het beloop heeft van de weg, die in de derde eeuw het castellum doorsneed en dat de lijn Plankstraat-Eksterstraat nog de oude heirbaan aanduidt, welke uit liep op de eerste brug tussen de beide Maasoevers. Als een aanwijzing voor de oudste stadsgeschiedenis wordt de ligging beschouwd van de O.L. Vrouwekerk, die in de tiende eeuw naar alle waarschijnlijkheid dicht bij de plaats van een nog oudere kerk uit de vier de eeuw gebouwd werd midden in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 13