Amersfoort Harlingen 1966, Noorderhaven. Toestand in Amersfoort om een stukje Muurhuizen uit handen van een grootwinkelbedrijf te redden. ze te pakken kan krijgen, wanneer hij ze terug kan kopen van de wer kers aan de metro, of wel van de handelaren in oude kunst, die ze in tussen al verworven hebben. Hij zegt ronduit: „De Nederlandse monumentenwet is niet meer dan een lachertje. Er zitten zulke enorme gaten in, dat het bijna niet mogelijk is, om die mensen te pakken." Het is niet altijd alleen het gebrek aan geld, het is ook vaak gebrek aan visie, misschien wel onwil en soms domheid die tot vernieling of noodlottige verstoring van het stads beeld kan leiden. Amersfoort, eens een benijdenswaardige voortrekker in de stedelijke restauratie, in het bijzonder van de woonhuizen in de onvergelijkelijke en unieke Muurhui zen, is in dit opzicht jammerlijk zijn taak aan het verzuimen. Sinds 1965 is er nauwelijks een woonhuis in deze monumentenrijke stad gerestaureerd. Ja toch. Het pandje in de Krankeledenstraat, dat geen bezoeker aan Amersfoort mag missen als hij de stad bewondert, zal binnenkort gerestaureerd zijn. Het dankt dit o.m. aan de gift van zo'n bezoeker, de Amerikaan Wal- ter, die getroffen door de schoon heid van de stad, aan het gemeente bestuur f30.000 beschikbaar stelde om zijn belangstelling te concretise ren. Het bedrag zit nu in de restau ratie van dit pand. Het perceel en monument Bree- straat 58 is gemeentelijk bezit en af takelend, werd publiek te koop aan geboden. Een oorspronkelijk kostbaar restauratieplan werd niet uitgevoerd. Een veel goedkopere en zinniger herstelbeurt werd niet over wogen, in elk geval niet uitgevoerd. Amersfoort schiet hiermee op be treurenswaardige wijze te kort op de verwachtingen, die het gemeentebe stuur wekte in de jaren van herstel van de zovele waardevolle wonin gen, die de binnenstad kenmerkten. Dat er spoedig een meer te bewon deren visie van die zijde moge blij ken is de wens die niet alleen in Amersfoort leeft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 12