Heemschut Op Heemwacht De monumenten in de Tweede Kamer Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Redacteur: A. C. de Gooyer. Eindredacteur: Ton Koot. Typografische verzorging: N.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Amsterdam 1tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende de advertenties, richte men aan N. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. door Ton Koot De zorgelijke mededelingen door de Bewindslieden van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk gedaan in de Memorie van Toelichting op de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1972 werden aangehaald in „Op Heemwacht" van ons laatste nummer. Wij vermeldden reeds, dat het be stuur van de Bond Heemschut aan alle 225 leden van de Staten-Gene- raal een adres had gezonden, voor afgaand aan de Zittingen, waarin de teleurstelling werd geuit over de ge ringe aandacht, welke de Kamerle den aan de Monumentenzorg plegen te besteden. Daarbij werd ten over vloede de aandacht gevestigd op het intense meeleven van de burge rij en de daaruit voortvloeiende ac ties, die wel een duidelijk bewijs le veren voor wat er ten aanzien van het woonmilieu onder de burgers van Nederland leeft. Tevens werd aangedrongen op nauwe samenwer king met het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening ten: aanzien van het herstel van woonwijken, buurten, groeperingen van woningen e.d., een samenwer king, welke al bestaat, ten aanzien van de beschermde stads- en dorpsgezichten, maar die op aan zienlijk grotere schaal kan worden toegepast voor de renovatie van ge hele stads- en dorpsdelen, mede dankzij de ruime fondsen, welke het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening hiervoor - in vergelijking met het Ministerie van C:R.M. - ter beschikking heeft. Ook de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond adresseerde aan het Parlement in de vorm van een gedocumenteerd stuk, waaruit de ernst van de situatie ten aanzien van onze monumenten duidelijk werd vastgesteld. Hoe reageerde de Tweedë Kamer op de verzwakte posi tie van de monumentenbe scherming? Het is interessant te weten, hoe de leden van de Tweede Kamer rea geerden op het feit, dat het bedrag bestemd voor Rijkssubsidie aan het restaureren van monumenten voor het dienstjaar 1972 was vastgesteld op f42.820.000,-, dat is 1,24% meer dan het bedrag in 1971 gevo teerd, terwijl er een achterstand be staat van f 200.000.000 en een ver hoging van 20% een minimale voor waarde voor verantwoord herstel en restauratie in het algemeen belang ware geweest. In feite haddén de Bewindslieden de Kamerleden het gras voor de voeten weggemaaid door: 1. vast te stellen, dat de algeméne fi nanciële toestand noopt dë hoog te (of liever de laagte) van het be drag voor het .Rijkssubsidie aan monumenten té stellen óp f 42.820.000, - 2. te erkennen, dat deze gang van zaken niet zal nalaten schade te berokkenen aan het monumenten bestand en voortreffelijke woon ruimte zal onthouden. Hoe droevig ook, het toont in elk ge val, dat de Bewindslieden wel begrip en belangstelling voor de betekenis van de monumenten hebben, maar ook, dat zij er niet in geslaagd zijn de overige leden van het Kabinet te overtuigen, dat op dit gebied van hun beleid achteruit gesloft wordt. Vreemd in een tijd van toenemende werkloosheid in de bouwvakken! Hét adres van de Bond Heemschut heeft getracht de betekenis en de plaats van de monumenten in onze woonsfeer aan te geven. Volgens het Bondsbestuur komt dit te weinig tot uiting in de posten hiervoor gere serveerd in de Begrotingen. Ver zocht werd vooral aan het woonhuis, het wonen in het algemeen meer aandacht te geven, door in samen werking met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening te komen tot meer doeltref fend herstel en renovatie. Hierdoor immers kan de nog steeds bestaan de kloof tussen slopen en perfect restaureren worden overbrugd. De heer Egas (P.v.d.A.) was con creet en drong, wat de stedelijke centra betreft, aan op vier miljoen gulden meer voor de monumenten zorg met de uitdrukkelijke bedoeling dat bedrag in het kader van oude stadswijken voor de verbetering van het leefklimaat en de woonsituatie te gebruiken. De heer Jongeling (G.P.V.) was niet zo gelukkig met de aandacht die de monumentenzorg en de aankoop van natuurterreinen hebben gekre gen. Het gaat, volgens hem, hier dik wijls om panden en terreinen, die onherstelbaar verloren gaan, wan neer er niet wordt ingegrepen. Juist nu onder de bevolking de aandacht voor de woonfunctie van de oude binnensteden en voor de betekenis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 9