Plan Stadsspoor Boekbespreking Structuurplan Holten Door de Stichting Contact Natuur- en Landschapsbescherming Overijs sel werden tegen dit structuurplan bezwaren ingediend. Aan dit adres werd door de Bond Heemschut ad hesie betuigd. Baflo-pastorie De Raad van de gemeente Baflo werd verzocht het behoud van de pastorie in ernstige overweging te nemen, aangezien bij sloop een ka rakteristieke hoek verloren zou gaan. Amsterdam - Gat aan de Amstel Heemschut heeft in een brief aan de Raad van de gemeente Amsterdam gewezen op de noodzakelijkheid de open ruimte van een in de omgeving passende bebouwing te voorzien. Deze bebouwing moet een nieuwe bijdrage leveren aan deze unieke omgeving waar reeds vele succes volle restauraties tot stand zijn ge komen. Uit de toon vallende nieuwbouw (zo als een hotelcomplex) zal vermeden moeten worden. Hoewel het economisch de zwakste bestemming is, zal toch aan de woonfunctie de voorkeur moeten worden gegeven. Het behoud van deze woonfunctie kan ook in het huidige gemeentelijk beleid van groot belang worden genoemd. Het bestuur van de Bond Heem schut dringt er met klem op aan in het bestemmingsplan in de toekom stige bebouwing van het gat uitslui tend een woonbestemming te geven, waarbij bijzondere eisen aan bouw hoogte en welstand gesteld dienen te worden, en de rooilijn zonder vrijstellingen dient te worden vastge legd. Heemschutserie De Heemschutserie bestaande uit 74 delen uit 1942-1952 is voor f400,- te koop bij mevr. G.E. Duij- ker, Tel. 020-251333, na 18 uur. Half april 1968 werd als uitgave van het bureau voorlichting van de ge meente Amsterdam huis-aan-huis „Plan Stadsspoor" verspreid. Daarin lazen wij o.m. „De bouw van het ondergrondse ge deelte kan zonder gevaar voor de omringende bebouwing plaats vin den en het afbreken van panden kan tot een minimum beperkt blijven; bij het ontwerp van de lijnen is reeds rekening gehouden met de aanwezigheid van de historische be bouwing" „De Oostlijn van de Stadsspoorweg zal een investering vragen van f 250 miljoen. Hierin zijn begrepen de aanlegkosten van de ondergrondse en de bovengrondse lijn, de bouw kosten van de stations en de bouw van een lijnwerkplaats." „Het is duidelijk, dat er ten behoeve van het verkeer geen aantasting van de historische binnenstad mag plaats hebben. B W gaan er trou wens van uit, dat de binnenstad niet aan het verkeer moet worden aan gepast, maar het verkeer aan het bijzondere karakter van de binnen stad." „De tram is aan het eind van zijn La tijn". „De uitvoering van het project zal geschieden volgens de z.g. schild- methode. Hierbij graaft de tunnel zich als het ware diep onder de grond door." „De schildmethode is vrij kostbaar, doch bij de bouw van tunnels op grote diepte toch goedkoper dan andere bouwwijzen." de uitvoering wordt gezien als een proces van werkzaamheden, die zich als een rups door de stad be wegen". „Geen stad overhoop dus." „De in de Coolsingel te Rotterdam toegepaste zogenaamde zinkmetho- de komt dan ook niet in aanmer king." „Voorts heeft men gesteld dat, indien het absoluut onvermijdelijk is histori sche gebouwen en monumenten af te breken, deze zo mogelijk weer in de oude toestand zullen worden herbouwd". „In feite werkt Amsterdam al bijna vijf jaar aan de voorbereiding van zijn metro" (1963-1968, red.). Wat deze voorlichting waard was werd al in 1971 duidelijk, toen: a. Het afbreken van panden een rage werd. b. De kosten van f250 miljoen al tot f 650 miljoen waren gezwol len. c. De Jodenbuurt en Nieuwmarkt- buurt „Coventriert" werden. d. Niet de schildmethode, maar de caissonmethode werd toe gepast. e. De stao wel overhoop gehaaid werd, dus. f. Historische gebouwen wel wer den afgebroken (Noordzuidhol- lands koffiehuis; en door parti culieren weer mag worden op gebouwd voor twee miljoen gulden). Er was toch niet bijge zegd wie het betalen moest; de metro is al zo duur! En de raad, hij zwoegt maar voort. Schermerland, mensen en molens In nummer 6-1971 werd dit bijzon der mooi uitgevoerde (en niet kost bare) boek van J. J. Schilstra over de Schermer van harte aanbevolen. In ons enthousiasme verzuimden wij te vermelden, dat het een uitgave is van Meyer-Pers te Wormerveer en dat het te bestellen is bij de V.V.V. te Schermerhorn, Schermerdijk 2.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27