zaamheidswaarde een begeerd bezit zijn voor allen, die voor dit onderwerp belangstelling heb ben, het kan ook een gewaar deerd geschenk zijn in de rela tie-verhouding. De netto-winst komt eveneens ten goede aan het nationale fonds, het Heem schut Restauratie Hulpfonds. Na tionaal, omdat, indien Woudri- chem eenmaal op dreef is gehol pen, ook andere gemeenten ge holpen zullen kunnen worden met leningen, vóórfinanciering, e.d. 4. In Gorkum (initiatiefnemer de heer G. J. Vervelt van restaurant Rick) werd spontaan een rijks daalder-actie ingezet, onder het motto: Gorkum voor Woudrichem, een goede buur is beter dan een verre vriend. De eerste honderd rijksdaalders waren zó bijeen. Een ieder, die zijn rijksdaalder inlevert bij één der in Gorkum aangeduide banken, ontvangt de afdruk van een zeldzame teke ning van Woudrichem door de 18de-eeuwse tekenaar P. van Liender. De mogelijkheid, dat de ze actie ook in andere gemeen ten wordt overgenomen wordt ten zeerste aanbevolen. 5. In Gorkum kwam een comité tot stand, om een bepaald object, dat in Woudrichem gerestau reerd moet worden, te adopte ren. 6. Een vooraanstaand weekblad gaat met betrekking tot dé monu mentenzorg een actie opzetten onder zijn lezers. De netto-op brengst zal de Woudrichem-actie ten goede komen, is toegezegd. 7. Het Werkcomité richtte zich in een brief tot de voornaamste in stellingen uit het Nederlandse bedrijfsleven, hun medewerking verzoekend voor dit initiatief om ons land mooi en aantrekkelijk te houden en maken, hetgeen im mers ook van zo grote economi sche betekenis is. Dit zou een stimulerende bijdrage daartoe kunnen zijn. Niettegenstaande de veelal niet rooskleurige toestand in het bedrijfsleven kwamen de eerste bijdragen op de genoem de brief reeds binnen: f 5.000. - 8. Mevrouw A. Grönloh-Tikel be sloot de netto-opbrengst van de eerste druk van het als school schrift uitgegeven werkje „De X Geboden" door Nescio af te staan voor de Woudrichemactie. Nescio is het pseudoniem voor de in 1961 overleden schrijver J. H. F. Grönloh. Deze in zijn na latenschap aangetroffen aante keningen worden bij de uitgeverij Bert Bakker te Den Haag voor f6,90 uitgegeven. Het werkje is geïllustreerd door Jaap Vegter en is verkrijgbaar in de boekhan del. 9. Mej. H. B. R. Hingst stelde een map „Historisch Gezicht op Vier Eeuwen Woudrichem", waarde f 200. - beschikbaar als prijs voor een nader uit te schrijven wedstrijd, waarover wij de ge meentebesturen van Woudrichem en Gorkum benaderden. 10. De Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B. bood in het kader van de Woudrichem-actie aan, het fi nancieel mogelijk te maken, een tweede pomp in Woudrichem te plaatsen. Dit plan wordt nader uitgewerkt door Heemschut. 11. Opengesteld werd het postgiro nummer 5.71.000 (vijf, eenenze ventig, drie maal nul) t.n.v. het Heemschut Restauratie Hulp fonds, voor alle landgenoten die sympathie hebben voor het initia tief om kleine, noodlijdende, ge meenten met waardevolle stads kernen of dorpskernen - om te beginnen met Woudrichem - te helpen, om haar eigen karakter te behouden door verder verval te voorkomen en door deze nieuw leven in te blazen, niet al leen door opknap en restauratie, maar ook door verantwoorde nieuwbouw op de opengevallen plekken. 12. De Bomenstichting bood haar bemiddeling en advies aan bij eventuele herbeplanting. Intussen kon het uit het midden van de 19de eeuw daterende arsenaal door Heemschut worden aange kocht, alsmede het zich daarvoor bevindende wachthuis en de op het omliggende terrein staande twee bunkers. Tevens werd een zich in de kern bevindende oude boerderij door stutten en andere voorzienin gen behoed voor instorten. Bovendien werden contacten gelegd met eigenaren, die wilden herstellen, belangstellenden, die wilden bouwen en onderhandelingen geopend en bemiddeling verleend ter nadere uit werking van de plannen, uiteraard in samenspraak met het gemeentebe stuur, de stedebouwkundige en des betreffende instanties. Intussen - monumenten wachten niet met instorten tot alle gelden bin nen zijn! - moet het dak van de Ned. Herv. kerk in Woudrichem drin gend gerestaureerd worden en moet snel hulp ter voorfinanciering wor den verleend. Wij zouden gaarne, naast reeds verleende bemiddeling bij de overheidsinstanties met be trekking tot de subsidies, ook finan ciële hulp verlenen, maar daartoe zijn de middelen nog niet toerei kend. Tevens wachten o.m. die wo ningen in bezit van de Vereniging „Hendrick de Keyser" op restauratie, herstel of voorzieningen. Ons ver zoek is daarom duidelijk. Helpt door eigen acties, schenkingen, aanko pen van de hiervóór vermelde uitga ven om het Heemschut Restauratie Hulpfonds te versterken. Met nieuwe leden werven helpt u óók! Vouwbladen over de map of over Heemschut zelf zijn op aanvrage bij het secretariaat, Korenmetershuis Nieuwezijds kolk 28 te Amsterdam- C verkrijgbaar. Het is denkbaar, dat u zich bezorgd afvraagt, of de oorlogsellende, de vluchtelingenhulp, de hongersnood in de wereld niet al onze aandacht behoeven. Dat hier wel degelijk over gedacht wordt en daadwerkelijk wordt opgetreden mogen de tiental len miljoenen guldens bewijzen, die Nederlanders hiervoor hebben be schikbaar gesteld. Zelfs staat Ne derland in de top van de internatio-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 23