Heemschut en Woudrichem Hoe staan de zaken? Sinds de Bond Heemschut bij zijn 60-jarige jubileum de Woudrichem- actie voorstelde, welke actie op 14 mei 1971 door ZKH Prins Claus ter plaatse officieel werd ingeluid, zijn anderhalf duizend nieuwe leden tot de Bond Heemschut toegetreden. Het kan daarom goed zijn, toe te lichten, dat het bestuur van de Bond Heemschut, met de vertegenwoordi gers van alle provinciale en speciale commissies in plenaire zitting bijeen, besloten had, geen grote feestelijk heden te organiseren, maar ter gele genheid van zijn jubileum, en gezien de te krappe subsidies van over heidswege beschikbaar gesteld, de gelegenheid aan te grijpen om een daad te stellen, waar de doelstelling van Heemschut duidelijk in tot uiting zou kunnen komen. Besloten werd een, van Heemschut standpunt gezien, belangrijke ge meente te adopteren om het ge meentebestuur bij te staan deze ge meente in haar oude kern te restau reren, renoveren, zo nodig open plekken te bebouwen in de sfeer van het totale beeld, met inbegrip van het helpen treffen van voorzie ningen aan wegdek, beplanting, straatmeubilair e.d. Op deze wijze zou tot uiting kunnen komen, dat Heemschut niet alleen en uitsluitend, „de zorg van onze monumenten" ter harte gaat, maar vooral de samen hang, het leefmilieu en de woonsfeer in het voor de bewoners van de ge meente kenmerkende karakter. Als eerste doel werd gekozen, de kern van de kleine karaktervolle ge meente Woudrichem met haar vele tientallen monumenten, waaronder 36 beschermde monumenten, met historische stadswallen en een ge meentebestuur, dat welwillend staat ten opzichte van restauraties en re novatie, maar die als noodlijdende gemeente te beperkt is in haar mo gelijkheden. Na overleg met het gemeentebe stuur en diens stedebouwkundige, het Provinciaal Bestuur, de Provinci ale Planologische Dienst, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, het Welstandstoezicht, de Ministeries van CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en allen, die geacht konden worden hierbij te moeten worden betrokken, is de Bond Heemschut zijn actie gestart. Dit betekende het vormen van een Werkcomité, Financiële Commissie, Architectencommissie en een Publi- citeitscommissie. Een Comité van Aanbeveling werd samengesteld, met een dwarsdoorsnee van verte genwoordigers uit de burgerij met Prins Claus als voorzitter. Een reeks van tientallen vergaderingen en con tacten volgde en is op volle gang, met veelbelovende vooruitzichten. Dit duurt lang, vordert langzaam maar gestaag, maar is nu eenmaal onmisbaar ter voorbereiding. Waar zeer veel om draait, is fonds vorming. Daartoe moest de stichting Heemschut Restauratie Hulpfonds, dat reeds beperkt op dit gebied werkzaam was, uitgebouwd worden tot een fonds met een kapitaal van vijf miljoen gulden, waarvan tenmin ste twee miljoen door Heemschut en zijn vrienden en verwanten bijeen te brengen, waarna van overheidswege drie miljoen te verwachten zal zijn. Wat is er in dit opzicht tot heden ge beurd? 1.De leden en vrienden van de Bond Heemschut hebben een bedrag van ruim f 100.000. - bij een gebracht. 2. Een jubileumpenning is ontwor pen en in brons uitgegeven (30 mm) voor f 10.-. In het formaat van 40 mm uitgevoerd in zilver f 75. - en in goud f 500. -De penningen zijn thans op bestel ling te leveren. Een poging van wege het bestuur gedaan om een aantal Heemschutleden drie exemplaren van de bronzen pen ning toe te zenden, met verzoek deze door te verkopen ten bate van het Hulpfonds, had niet het gedachte succes. Daarom moe ten wij langs deze weg onze le den verzoeken zélf een penning aan te schaffen, dan wel deze bij vrienden en kennissen aan te be velen, vooral bij penningverza- melaars en bij hen, die wel een kleine bijdrage willen geven, maar er graag wat aan over hou den. De prijsklassen zijn f 10.-, f 75. - en f 500. -De winst komt uiteraard aan het Hulpfonds en dus aan de Woüdrichem-actie ten goede. 3. Een map werd samengesteld met 25 losse platen, een met zorg gekozen bijzondere uitgave. De ze bevat afbeeldingen van Wou drichem van vier eeuwen, waar onder verschillende weinig be kende en tot nu toe niet verkrijg bare afbeeldingen. Dit betreffen topografische kaar ten, de vroegste van 1550 en 1553, tekeningen, etsen, inge kleurde gravures, litho's en histo rische prentbriefkaarten en facsi- milé-druk, alsmede reprodukties van schilderijen, w.o. van Theo- phile de Bock. Het formaat van de map is 40 x 50 cm. Op enige kaarten komt ook de omgeving voor met Gorkum, Loe- vestein, Leerdam en het Land van Altena. Alle originelen zijn met grote zorg zó gereprodu ceerd, dat het karakter van de oorspronkelijke afbeelding, ook wat de kleuren betreft, nauwkeu rig bewaard blijft. Zo mogelijk gebeurt dit op ware grootte, is dit niet doenlijk, dan wordt de ver kleining zo gering mogelijk. De map kan in begin 1972 geleverd worden. Alle intekenaren kregen al de premiekaart, een facsimilé van de landkaart van Pieter Sluyter uit 1553 in kleuren, op formaat van 60 x 70 cm toegezonden. De waarde van de kaart bedraagt f25.-. De prijs van deze map met 25 afbeeldingen bedraagt f 200. -Te bestellen bij de Bond Heemschut. Alle afbeeldingen zijn los en ook als wandversie ring toe te passen. De intekening werd een succes en garandeerde de uitvoering, die thans geschiedt. De afleve ring zal in begin april 1972 kun nen aanvangen. De map zal wegens de zeld-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 22