A1^ HEEMSCHUT en wit marmer tot het plafond met de zware moerbalken ademt hij het Hollandse binnenhuis van de zeven tiende eeuw. Een sierlijke trap voert naar een bordes, dat toegang geeft tot de Grote Zaal, alsmede tot het trappenhuis. Opvallend zijn de ba- lusters van de leuningen hier, met op de voorstijl uit lindehout gedraaide „bollen", waarvan wij weten dat zij gemaakt zijn door meester beeld houwer Frans van Tongeren, die ze in 1669 afleverde. Ze zijn „rondom met bladeren en boven met bloesem en cieraad gesneden". Moer-en kinderbinten in de Kleine Zaal, nieuwe vloer en herontdekte zoldering in de Blauwe Zaal zijn voorproefjes van de restauratie van de Grote Zaal, waarin een geur van statigheid hangt. Het goudleren be hangsel, het prachtig beschilderde ton gewelf, waarop Andries de Haen meer dan driehonderd jaar geleden de vogels uit Rijnlands fauna schil derde en de van historische namen en data voorziene friezen behoren tot de eerste indrukken als men de zaal betreedt. En dan is daar, tegenover de schouw, het doek van Caesar van Everdingen uit 1654, dat voorstelt de overhandiging van het handvest van Rijnland aan de baljuw (later tevens dijkgraaf) door rooms-koning graaf Willem II. Wie zo'n schilderij op het eind van 1971 bestudeert, ziet dat de jeunesse dorée van die dagen zachte laarzen droeg, kettingen om de hals, lubben aan de mouwen enlange haren, plus een dunne knevel. In de zaal zijn de schuiframen her steld, de twee nieuwe koperen kro nen, afkomstig uit een kerk in het zuiden, opgehangen. Deze zaal is een rijk geïllustreerd geschiedenisboek voor hen, die meer over Rijnlands historie willen weten. Noemen wij nog „Het IJzeren Comp- toir" waarin vroeger de belangrijkste documenten achter slot en grendel werden geborgen, nu hersteld met nieuwe pleisterwerk en gerenoveer de gewelven. V*r -f-Mw. De eveneens gerestaureerde Grote Zaal. Noemen wij ook het trappehuis en de museumzolder, de kamers van de dijkgraaf en van de secretaris rentmeester, de oude eetsael, de binnenplaats, waar een vals bouwsel is verwijderd, zij alle kronen wel het werk van de restaurateurs. Op de zolder bevindt zich een museum met voorwerpen en modellen uit de rijke geschiedenis van Rijnland. Ter gelegenheid van de totstandko ming van de restauratie heeft Mr. P. J. Mijksenaar te Amsterdam een boekje geschreven over het Hoog heemraadschap met een voorwoord van de dijkgraaf Mr. F. M. A. Schok king. Het werd een vlotte en mooi uitgegeven documentatie, waarin ook uitvoerig dit huis in de Bree- straat beschreven is. D. G.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 21