Een huis aan de Leidse Breestraat Laat in het vorig jaar is, in aanwezig heid van Hare Majesteit de Konin- ging, officieel de deur open gedaan van het bijzonder knap gerestaureer de gemeenlandshuis in de Bree straat te Leiden, zetel van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Het pand dateert uit 1578, toen Rijn land er zijn residentie nam, in een stad, die toen amper drie jaar uni versiteitsstad was. Nu werd zij ook waterschapstad, al beoogde Rijn land niet meer dan een eigen lo geer- en vergadergelegenheid te hebben. Van ouds worden de residenties van De prachtige voorgevel van het gemeenlandshuis. dijkgraaf, heemraden en ingelanden gemeenlandshuizen genoemd. Wij kennen ze te Halfweg en Spaarn- dam, bijvoorbeeld. In eerstgenoem de plaats is het huis nu onderdeel van een suikerfabriek geworden. De fraai vergulde wapenschilden herin neren nog aan de vestiging van het hoogheemraadschap van Rijnland hier. Maar terug naar de Breestraat. Kort na de aankoop is er aan het oorspronkelijke pand veel vertim merd. Lieven de Key zag zijn voor het huis ontworpen gevel niet uitge voerd; wel werd op grond van zijn plan door de Leidse stadstimmerlie- den Jacob van Banchem en Jan Dircxsz een eenvoudiger gezicht aan de oorspronkelijk particuliere woning gegeven. Omstreeks 1663 heeft Pieter Post - naar wordt aangenomen - het inte rieur onder handen genomen, waar van het indrukwekkende resultaat nog altijd de grote zaal is. In de loop der jaren is er bij tijd en gelegenheid, zeer regelmatig, aan het pand „gedokterd", zonder veel gespecialiseerde ingrepen. Het ge heel werd voor verval behoed, tot in 1730 een onbekende op het idee kwam alle kruiskozijnen uit te bre ken. In de 19e eeuw verdween het representatieve karakter van het huis ten enen male. En toen de ont ploffing van het kruitschip had plaats gevonden (1807) heeft men de scha de aan dit huis aangericht zo her steld dat meer van camouflage dan van herstel kon gesproken worden. In 1964 echter kon begonnen wor den met een algehele restauratie, dank zij steun van de rijksoverheid (Rijksdienst voor de Monumenten zorg), van de provincie Zuid Holland en het gemeentebestuur van Leiden. De nu oud-hoofdarchitect van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, de heer E. A. Canneman heeft in samenwerking met architect ir. J. J. Kruger te Voorburg en het aanne mersbedrijf Huurman N.V. te Delft, een renovatie tot stand gebracht, waarvan de nadruk valt op het te rugbrengen van de voorgevel in de stijl van rond 1600. Oude baksteen verving gevelsteen uit de vorige eeuw, topgevels sneuvelden om nieuw te worden gemetseld, waarbij zandsteenversieringen weer de her innering aan het verleden wakker roepen. Valse vensters werden vervangen door kruiskozijnen, in de oorspron kelijke maten. In de sponningen kwam weer glas en lood, gelukkig gespaard gebleven gebrandschil derde medaillons konden in enkele ramen worden aangebracht. Indrukwekkend werd de hal van het huis. Van een nieuwe vloer van zwart

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 20