„Permissive Amsterdam" Q~" 10 In Amsterdam mag alles! U kent ze zelf bij de vleet, de voorbeelden van wettelijke bepalingen en plaatselijke verordeningen die in de hoofdstad des lands, uit zuivere verdraag zaamheid, buiten werking zijn ge steld en die er, allemaal samen en in eenparig versnelde mate, toe bijdra gen dat Amsterdam inderdaad „een bedreigde veste" is geworden. Hier volgt, ter completering van de U be kende reeks, slechts een drietal voorbeelden van o-zo-kleine kleinig heden waarmee geen enkele instan tie zich wenst te bemoeien. Amsterdam bezit weliswaar een Schoonheidscommissie en een Ge meentelijke Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, maar exploitanten van dans- en nachtgelegenheden aan een stukje gracht waaraan ook prachtig gerestaureerde huizen foto A foto B staan, vragen helemaal geen ver gunning om hun metalen, opvallend gekleurde en beschilderde puien aan te brengen voor de gehele par terre-etage van hun grachtenhuizen (zie foto A). Zonder aanvrage loopt immers niemand kans op een weige ring; zonder aanvrage en zonder weigering valt er niets te inspecte ren. Niets is eenvoudiger. Het gaat immers slechts om een kleinigheid. Maar als straks, in „Permissive Am sterdam", tientallen grachtenhuizen zijn ontsierd - en vele tientallen be woners van de belendende percelen het slapen onmogelijk is gemaakt - is het dan nóg een kleinigheid??? De Universiteit van Amsterdam heeft, bij gebrek aan één heel groot uni versiteitsgebouw, een groeiend aan tal fraaie grachtenhuizen in gebruik. Deze grachtenhuizen, waaronder het prachtige Huis Lambert ten Cate aan de Herengracht, zijn vóór de in gebruikneming door de universiteit stuk voor stuk gerestaureerd en/of keurig opgeschilderd.uiteraard met geld van de belastingbetalers. Minderheidsgroepen onder de stu denten, juist die groepen die het niet als een voorrecht beschouwen te mogen en kunnen studeren, maar als hun goed recht, bekladden deze fraaie grachtenhuizen permanent met ultra-linkse en dikwijls uitge sproken opruiende affiches van steeds met name genoemde organi saties, bovendien vaak voorzien van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 18