Hel hart van Goedereede. Straks gesaneerd? Wordt dit straatverbreding of cultureel dorpscentrum? dening. In tegenstelling tot wat veel gedacht wordt, betreffen de subsi dies niet alleen de beschermde mo numenten binnen een dergelijk stadsgezicht, maar ook de niet be schermde monumenten en andere panden die deel uitmaken van het geheel, alsmede de lege plekken, die door aangepaste bebouwing weer opgevuld zouden kunnen wor den. Men gaat zich daarom afvragen, of het niet zinniger zou zijn de aanwij zing tot beschermd stadsgezicht af te wachten, aangezien gemeenten die geheel of gedeeltelijk een der gelijke aanwijzing krijgen, volgens de wet gehouiden zijn een bestem mingsplan te ontwerpen, dat de Mi nister van C.RlM. dient goed te keu ren; het voorbereiden van het huidi ge bestemmingsplan, al of niet „af gestemd" op de aanwijzing tot be schermd stadsgezicht, zou dan ge woonweg verloren tijd te noemen zijn. Waar men in Goedereede de hele kwestie gelaten over zich heen laat gaan, zouden wij op het stadje Wou- drichem willen wijzen. Beide ge meenten zijn enigszins met elkaar te vergelijken, want Woudrichem had, net als Goedereede dat nu nog heeft, binnen zijn wallen boerderijen en schuren. Het verval dateert van de laatste twintig jaar. Als eerste project van het nationaal restauratie hulpfonds werd Woudrichem-binnen- de-veste gekozen om een soort red dingspoging te ondernemen, die als testcase voor heel Nederland zou kunnen gelden. Drang naar behoud Waar dat in Goedereede niet nodig is, omdat het stadje zijn schuren, boerderijen en oude bebouwing nog volledig heeft, moet wel worden aan gedrongen op behoud. Willens en wetens vernielen wordt niet over twintig jaar beloond met herstelac ties van het nationaal restauratie hulpfonds. De bevolking van Woudrichem laat trouwens het herstel niet gelaten over zich heengaan. Bij de door Heemschut in september georgani seerde inspraakmiddag waren vele Woudrichemmers aanwezig en kon den veel vragen beantwoord wor den. De bevolking van Goedereede zal hierin wel niet verschillen van andere gemeenten, en zeker geïnteresseerd zijn in, zo niet gebaat zijn bij, voor koming van onherstelbaar, verlies van het waardevolle stadscentrum. Jammer is het natuurlijk wel, dat de aansporing van buitenaf moet ko men. Iedere Goedereedenaar zou mee moeten werken aan de acties van de Stichting Goereese Gemeen schap, want het spreekt vanzelf dat die stichting, net als Heemschut, met „leefbaarheid" iets anders voor ogen heeft dan het geciteerde gemeente bestuur. Daarom verdient deze plaatselijke stichting alle steun in haar strijd. Men kan zich aanmelden als dona teur. Het adres is: postbus 26 te Ouddorp. De Stichting stelt zich voor, haar (in het begin van dit artikel genoemde) doelstellingen te realiseren onder andere door bezwaarsóhriften in te dienen tegen plannen die natuurge bieden of oude woonkernen aantas ten en door te helpen bij het opstel len van projecten die de toekomsti ge situatie noodzakelijk maken zon der daarbij de leefbaarheid uit het oog te verliezen. Van Heemschutzijde zal uiteraard graag hierbij bemiddeling worden verleend. d.s.r.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 16