„Goedereede"een goede reden In 1966 zijn Ouddorp, Goedereede en Stellendam tot één gemeente sa mengevoegd. Uit overblijfselen die gevonden zijn blijkt, dat in dit gebied een nederzet ting moet hebben bestaan in de tijd van de vroegste bewoners van ons land. De toren van de in 1348 gebouwde kerk diende als baken voor de zee varenden. Binnen deze kerk bevindt zich nog het graf van degene die omstreeks die tijd de Ouddorpse vissers het haringkaken leerde. Ouddorp was en is nog steeds een dorp van boeren en vissers. Uiter aard is het toenemend bezoek van toeristen in de laatste jaren hierbij niet weg te denken. Vooral door het gereedkomen van de Deltawerken en de hierdoor tot stand gekomen kortere en betere verbindingen met Zeeland en de Randstad Holland zijn de recreatieve mogelijkheden sterk toegenomen. Door de ligging op de kop van het eiland Goeree heeft Ouddorp grote aantrekkelijkheden, mede door het eigen karakter, het uitgebreide na tuurgebied en het mooie strand. Kenmerkend zijn de ruimte en rust 'die hier nog te vinden zijn. Om het uitzonderlijke van dit gebied en de eigen sfeer zoveel mogelijk in stand te houden, werd de Stichting Goereese Gemeenschap opgericht met als doelstelling: „bekendheid geven aan, belangstelling kweken voor en de leefbaarheid bevorderen van het gebied rond de gemeente Goedereede". Het afgelopen jaar maakte een ac tief Heemschutlid ons attent op de huidige ontwikkeling in Goedereede. Termen als „voorgenomen afbraak" en „vernieling van het stadsbeeld van Goedereede" vielen meteen al. En niet ten onrechte, als u het ver volg leest. In de eerste plaats citeren we dan het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, dat meldde, dat de vijftiende-eeuwse to ren van Goedereede nog steeds niet gerestaureerd is en dat er al ver schillende malen „spoedig" zou wor den begonnen. „Teleurgesteld moe ten wij dit aanhalen uit ons vorig ver slag met de mededeling erbij dat het nog steeds niet zover is." Zoals overal gaat het verval verder en de stijging van de restauratiekos ten eveneens. Het Instituut pleit voor restauratie van vele panden, omdat de Haven van Goedereede als com plex minstens even belangrijk is als het pleintje van Heenvliet, terwijl de Achterstraat, die voornamelijk be staat uit zwart geteerde landbouw- schuren, niet minder belangrijk is. „Mogen toch alle hens aan dek ko men om deze schuren te behouden. Een dergelijke straat zouden wij wil len vergelijken met de Achterstraat in Genemuiden waarvan één wand gevormd wordt door hooitassen". Beide straten zijn uniek in hun ver schijning. Hierbij moet aangetekend worden dat het Instituut - om bij de eigen terminologie te blijven - niet als de bekende stuurman aan wal staat te sturen. Want, de ernstig vervallen molen van Goedereede, die dateert van 1791, werd door het Instituut aangekocht omdat men deze - te recht - onmisbaar acht voor het sil houet van het stadje. De molen werd de gemeente Goedereede als ge schenk aangeboden en de restaura tie zal, als alles naar wens is verlo pen, inmiddels zo goed als gereed zijn. (Om alle misverstanden te voor komen: dit artikel werd in december 1971 geschreven). Gehoopt moet worden dat het her stel van de molen een begin mag zijn voor een enthousiaste rehabili tatie van de gehele oude stad met haar toren, haar schuren en boer derijen. Nü kan het nog. Als men wacht is het zéker te laat voor dit bijzondere stadje en dat kan nie- mand's bedoeling zijn. Zéker niet van het gemeentebestuur. De haven van Goedereede. Dit is nog oud.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 13