Een waardevolle map gaat verschijnen Boekbesprekingen Meer waardevolle zaken 194 In het kader van de fondswerving voor het Heemschut Restauratie Hulpfonds gaat de Bond Heem schut, met uw aller medewerking, een nieuwe weg in slaan. De Bond stelt de intekening open op een bij zondere uitgave, nl. een map met een aantal van ongeveer 25 losse kaarten, tekeningen, etsen, litho's en prentbriefkaarten in facsimilé-druk en schilderijen in reproduktie van het stadje Woudrichem. De vroegste kaart in kleuren zal van 1553 date ren. Het geheel zal een interessante weergave zijn van vier eeuwen his torisch gezicht op Woudrichem. Ei genlijk niet tot Woudrichem alleen, omdat er ook facsimile-uitgaven bij zijn waar het omliggende rivierenge bied op staat én Gorinchem én Loe- venstein. Het is geen boekwerk geworden, maar een bundel platen, zodat men iedere plaat afzonderlijk zou kunnen gebruiken en inlijsten als wandver siering in huiskamer of representa tieve vertrekken. De platenmap is nog niet beschik baar, maar zal beschikbaar komen bij voldoende inschrijving. Als alles volgens plan verloopt, dan treft u in dit nummer van Heemschut een voorproef aan van wat er staat te wachten. U moet een vouwblad aantreffen, dat alle bijzonderheden van deze voorgenomen uitgave be vat. Dat niet alleen. De intekenprijs voor hen, die vóór 15 december 1971 in schrijven, zal f175,- bedragen (1 7, - per plaat!) Na die datum be draagt de prijs f200,- (nog maar f 8, - per plaat) Ook dat niet alleen. Elke intekenaar zal direkt na inteke ning een premieplaat ontvangen ter waarde van f 25, - nl. een facsimilé van de kaart van 1553 op een for maat van 70 x 60 cm. Verzamelaars, bewonderaars van oude platen en prenten, met inbegrip van een aantal gereproduceerde prentbriefkaarten, maar ook allen die een goed stuk plaatwerk van historische betekenis kunnen waar deren, krijgen hier een kans. De Bond is geen uitgever, wat betekent, dat die kans niet weerkeert. U ver werft een mooi bezit en u helpt - bij voldoende intekening - ook het Res tauratie Hulpfonds sterken. Tekent niet alleen zelf in, maar grijpt ook de gelegenheid aan om iets meer te doen. Laat ook anderen in tekenen. Hier is op een bevredigen de wijze belangstelling voor te win nen bij velen buiten de Heemschut kring. Het kan een prachtig en waar devol geschenk zijn voor verjaarda gen en feestdagen. Al zal de gehele map niet direkt geleverd kunnen worden, de bijzondere landkaart van 1553 in kleuren volgt wél direkt en dat is een verrassing! Het blijft niet bij de map. Er zijn meer mogelijkheden. Hoe vaak niet schreven leden en gelijkgezinden in de strijd om het behoud van schoonheid ons: wat kunnen wijzelf doen? Nou dat is nog al wat. Maar zelden waren er zulke direkte moge lijkheden te bieden als nu, want er is niet alleen de map, die er komen moet, er is meer. Wij lieten het al in vorige nummers van ons blad weten. Er kunnen bestellingen gedaan wor den op drie soorten penningen, die geslagen zijn en worden, ter gele genheid van het 60-jarige bestaan van de Bond Heemschut. Een bron zen penning a f 10, een zilveren penning a f75,- en een gouden penning. Deze beide laatste zullen, ten behoeve van de verzamelaars, in groter formaat worden uitgegeven, nl. 40 mm. De gouden zal f500,- gaan kosten. Ook hierop zien wij uw bestellingen graag tegemoet. Voldoende afname van deze pennin gen zal eveneens het Restauratie Hulpfonds sterken. Daartoe zullen wij - evenals bij de map - eerst uit de kosten moeten komen en daarom hebben wij uw aller hulp zo van no de. Het zal uitteraard de omzet moeten zijn, die voldoende winst zal opleveren om ons fonds te stijven. Intekenen op de map en aanvragen voor penningen te richten tot het se- kretariaat van de Bond Heemschut, Korenmetershuis, Nieuwezijdskolk 28, Amsterdam-C. U kunt dit schrif telijk doen met duidelijke vermelding van onderwerp, aantal en uw naam en adres. U kunt het ook per giro doen. Voor de penningen dient f 1 extra te worden betaald voor het porto. Bij uitgeverij Kluwer NV. te Deventer verscheen onlangs een boekje dat in een tachtigtal foto's de stad De venter tracht weer te geven. De fo to's zijn van Ger Dekkers, tekst van Ab Klaassens. Een aantal foto's, gewijd aan het be kende Bergkwartier, kunnen voor vele gemeenten als voorbeeld van geslaagd stadsherstel dienen. Prijs f 14,50. „Schermerland, mensen en molens" door J. J. Schilstra kwam uit dankzij de samenwerking tussen de dijk graaf en heemraden van het water schap „De Schermer" en de bestu ren van de Stichtingen „De Scher mer Molens" en „Schermerland". Van vele kanten beijvert men zich om de molens bij de Noordervaart weer bedrijfsklaar te maken en plannen ten uitvoer te brengen die zullen leiden tot stichting van een poldermuseum. Het lijkt ons daarom vooral zeer ge slaagd, dat dit boek verschenen is over dit unieke gebied, niet alleen over wat in het verleden tot stand is gebracht, maar zeker ook over de dreiging, dat alles wel eens verloren zou kunnen gaan. Schrijver J. J. Schilstra verzekert de lezer als vanouds van enige zeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 26