Het Amsterdamse Gekkenhuis of een Amsterdams koffiehuis en paalhuis moet weg 192 De aanleg van de metro in Amster dam, volgens het tracé dat hardnek kig vastgehouden wordt, is een ramp voor Amsterdam. In het alge meen is de voortvarendheid waarin gesloopt wordt en de trage opbouw en het veronachtzamen van een ste vig aangepakt herstel een catastrofe voor Amsterdam en voor de Amster dammers. Het gevoel van machte loosheid bij de burgers neemt steeds sterker- vormen aan en leidt uiteraard tot aktie's, die als emotio nele explosies een kwaadaardig ka rakter kunnen krijgen. Dat jarenlang de burgers als onmondig op dit ge bied werden beschouwd en de pot jes op de vuurtjes gestookt werden achter de schermen gaat zich wre ken. Veel is ons onthouden bij deze plan nen, veel is in een andere verpak king gestoken dan het er nu bij stukjes en beetjes uit gaat komen. Bedrog? Doelbewuste onjuiste voor lichting? Nee, nee, zo mag het niet gesteld worden, het is voorzichtig beleid om langzaamaan tot het doel te geraken. Is dat een fijn beleid, een beleid waar men toch wel waar dering voor kan hebben, goed ge speelde politiek? Nee waarachtig niet. Wij voelen ons telkens weer bij de neus genomen, met een afdoener of een zoet lijntje omgeleid. Ook wel door op korte termijn genomen be sluiten overvallen. In elk geval ge voelen wij ons hoogst onbehagelijk en gaat het mooie Amsterdam lang zaam maar zeker naar de bliksem. Zouden de voorgenomen tracé's van de metro, dwars door de stad niet ruïneus werken en alles wat er bo ven staat vernietigen? Wel nee, er zou immers volgens methoden ge werkt worden, zoals de mol onder de grond werkt en als.als er een monument zou moeten vallen, dan was er nog geen man overboord, dan werd het weer netjes opge bouwd, dat is toch een gebruikelijke werkwijze bij monumentenzorg? Zouden er veel huizen vallen? Wel nee. Een juist getal kon men niet noemen, maar véél? Nee. Zo ging dat. Nu blijkt, dat voor de eerstgeplande lijn er al honderden huizen gaan val len. Voor wederopbouw zal er ver moedelijk geen geld zijn. Dat is er immers niet? En bovendien de aan leg van de metro is al duur genoeg! In welk gekkenhuis lopen wij nu ei genlijk rond met onze steeds in aan tal verminderende bevolking van Amsterdam? Wie deelt nu eigenlijk Het N.Z.H. koffiehuis, vertrouwd en historisch beeld in Amsterdam (foto Ton Koot)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 24