Edo Bergsma - A.INI.W.B. prijs voor Heemschut 188 De Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. heeft voor het jaar 1972 zijn Edo Bergsma-prijs toege kend aan de Bond Heemschut voor diens uitzonderlijke verdiensten voor het behoud van historische schoon heid van ons land. De bedoeling van deze prijs is waardering tot uiting te brengen voor grote verdiensten en uitzonderlijke initiatieven op het door de A.N.W.B. bestreken maatschap pelijke en culturele gebied. Tussen de A.N.W.B. en de Bond Heem schut bestaan oude banden. Als vertegenwoordiger van de A.N.W.B. maakte de heer G. A. Pos (ja, van de Pos-bank) de eerste vergadering al mee op 27 april 1909, welke in 1911 zou leiden tot de constitutie van de Bond Heemschut, van welke Bond de heer Pos deel uitmaakte van het bestuur sinds de oprichting, en waarvan hij de eerste penningmees ter was en deze taak 12 jaar met verve vervulde van 1911-1923. ANWB-direkteuren en hoge staf- funktionarissen hebben altijd deel uitgemaakt van het Heemschutbe- stuur en -commissies tot op de hui dige dag. De A.N.W.B. is daarmee wel bijzonder gekwalificeerd om te kunnen oordelen, welke plaats Heemschut in ons maatschappelijke en culturele leven inneemt. Deze we tenschap maakt voor ons de toe kenning van de prijs des té waarde voller. De uitreiking van de prijs, groot f 2500, - met een penning, vond op dinsdag 12 oktober in 's-Gravenha- ge plaats. Bij de uitreiking van de prijs aan de Bond Heemschut heeft prof. dr. H. J. Prakke, voorzitter van de Advies commissie, gezegd, dat de ANWB deze onderscheiding verleent: huldi gend, aanmoedigend en waarderend dank betuigend. Wat Heemschut be treft, hulde en dank voor het behoud van oude waarden. Passen zulke woorden nog wel in een tijd van prikkelend protest als meest eigen tijdse uitingsvorm, een tijd, tevens van driftig vooruitzien naar het ma gisch jaar 2000? Wel - protest noch toekomstvisie waren Heemschut ooit vreemd! Eigenlijk is Heemschut iiit>- protest geboren. Het waken voor de schoonheid van Nederland, immers, betekende reeds in 1911 een strijd baar zich weren tegen de bedreiging van het karakter van onze steden en landschappen. Vaak, heel vaak heeft Heemschut tevergeefs de trom ge roerd; met „bot vangen" zijn de suc cessieve besturen zeer vertrouwd geraakt, of het nu een onwillig ge meentebestuur dan wel het niet ont vankelijk verklaren van een beroep door de Kroon betrof. Maar men heeft volgehouden en als we nu tot 1911 terugkijken dan mag worden vastgesteld dat de Bond ook veel successen heeft geboekt. Ontsie rende reclame, lintbebouwing, dem ping van grachten, daar ging het in de eerste tientallen jaren van zijn bestaan vooral tegen. De Bond ontwierp de eerste schoonheids- en welstandsverorde ningen die later door provincies en gemeentebesturen zijn overgeno men en deed eveneens pionierswerk met zijn adviesbureau, in 1919 op gericht, waaraan overheid en parti culieren hun bouwontwerpen voor legden. Het was de tijd waarin Heemschut werd vereenzelvigd met de persoon van architekt A.A. Kok, De voorzitter van de Bond Heemschut ontvangt uit handen van !r. F. H. van der Linden van Sprankhuizen de prijs. Rechts: de Secretaris (foto ANWB)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 20