Verklaring van foto's en tekeningen HEEMSCHUT 19. Rekonstruktie antieke winkels a. apotheek; b. kruidenier; c. bakker; d. „wolbaai". We zullen de rest maar overslaan en melden snel nog „bedrijven": tapijt- knoperij, fluweelscheerderij, lytho- grafisch bedrijf, pottenbakkerij, goud- en zilversmederij, antiek markt, glasblazerij, houtdraaierij, ho reca in velerlei vormen en natuurlijk de onvermijdelijke ateliers en ate lierwoningen, de studentenkamers, allemaal bevolkt door „artistieke" en „intellektuele" mensen. Ik zie het al: autobussen aansluitend op treinen en vliegvelden worden naar deze architektonische en men selijke dierentuin gedirigeerd en we hebben iets behouden, alleen is dat behoud geen behoud, maar een grondige wijziging van hetgeen was en van hetgeen de opzet is geweest bij de aanwijzing van dit gebied tot een beschermd stadsgezicht. Ik geef toe, dat dit beeld een lelijke, bijna kwaadwillige indruk maakt en ik zou er de nadruk op willen leg gen, dat ik het inzicht, de ijver en het talent van de ontwerpers niet graag zou willen onderschatten. Het pro bleem is ontzaglijk moeilijk en als ik zou moeten kiezen tussen het alter natief: een museumbuurt (zelfs met „valse" trekjes) en een volledige ver krotting of ontzaglijke schaalvergro ting, waarbij we Delfshaven met zo veel moois, dat al voor altijd verloren is (en gaat) kunnen afschrijven, dan zou ik aan de museumbuurt de voorkeur geven, in aanmerking ne mend, dat onze generatie blijkbaar niet in staat is adequate nieuwbouw te leveren. Of dit de „schuld" van de ondernemers, de architekten, de vooruitgang van de techniek en het tekort aan sociaal besef is, laat ik buiten beschouwing. Maar met enig overleg zou het wel licht mogelijk zijn, zowel gezichten van stad of dorp te behouden, c.q. te verbeteren als het oorspronkelij ke (gegroeide) leven te handhaven. Want dat moet tenslotte het eindre sultaat zijn van ons moeizaam stre ven. R. Blijstra 1 Aelbrachtskolk - Oostzijde 2 Idem, maquette 3 Détail van de Aelbrechtskolk 4 Gevels Aelbrechtskolk, be staande toestand 5 Gevels Aelbrechtskolk, te ma ken toestand 6 Gevels Voorhaven, bestaande toestand 7 Gevels Voorhaven, te maken toestand (Dienst van Gemeentewerken Rotterdam)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 19