13. Kostuummuseum 186 aangeduid ook voor individuele pan den. En ik wijs speciaal op het fraaie pakhuizencomplex uit het mid den van de negentiende eeuw, Voor haven 21-31, waarin later kleine raampjes zijn gezet, die mijns in ziens de architektuur nauwelijks sto ren en die men weer wil vervangen door brede deuren en de oude ra men, waardoor het pakhuis onbe reikbaar wordt voor andere doelein den dan pakhuis, zodat men hier zelf tegen punt a zondigt, dat men heeft opgesteld. Bovendien wijzen wij erop, dat in vroeger tijden de bouwmeesters er niet tegen op zagen in hun Romaanse, Gothische of Re- naissance-gebouwen wijzigingen aan te brengen, die vaak in het ge heel niet stoorden en zelfs een ver betering konden betekenen ook van „esthetisch" standpunt gezien. Om dichtbij huis te blijven: naast ge noemd pakhuis staat op Voorhaven 17 en 19 een pakhuis uit de Amster damse school, waar men een fanta sie voor in de plaats wil zetten, ver moedelijk om de gelegenheid te krij gen een dakenrytme te herstellen, maar waardoor men een karakteris tiek bouwwerk zou vervangen door een kleurloos geval. Wij signaleren nog een vreemd pand op Voorhaven 51, een Jugendstil topgeveltje en pand met grote ramen op Piet Heyns- plein 11 (waarvan men alleen de uitwassen moet weghalen), de om geving van de kerk, waarvan ik niet inzie, waarom het gebouwtje Eben Haëzer weg moet en komen tot de konklusie, dat de aanmerkingen op het restauratieplan gering, maar wel principiëel zijn. Laat zoveel mogelijk staan wat staat: met geringe midde len kan veel tot stand worden ge bracht en de levendigheid blijft be houden, de levendigheid in het beeld wel te verstaan. Het leven zelf laat zich nog moeilij ker vangen, ombuigen, restaureren. Ik ben oprecht geschrokken van de lijst van bestemmingen. Er zouden volgens het plan niet minder dan 19 musea moeten komen in dit uiterst kleine gebied, dat, men bedenke het wel, vrij ver van het centrum van Rotterdam af ligt en op zichzelf door zijn bouw reeds flink besloten is. De lijst: 1. Dependance Historisch Museum 2. Scheepsmodellen-museum a. binnen- b. buitenassortiment (helling) 3. Havenbouw- havenmuseum 4. Pelgrimfathermuseum 5. Piet Heynmuseum 6. Stijlkamer van de Rechter Rotte- kade oude lantarens straatmeubi- lair 7. Handelsmuseum 8. Verkeersmuseum 9. Prentenkabinet Oud-Delfshaven 10. Koetsen- en Sledenmuseum 11. Kerkmuseum 12. Arsenaal- of Wapenmuseum 14. Likeurstokerij proeflokaal 15. 16de-eeuwse gelagkamer 16. Baroktuin 17. Lijnbaan 18. Zeilmakerij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 18