Koffiehuis en bolwerken) dieper waren dan aan de oostzijde (tussen Aelbrechtskolk- /Voorhaven en Piet Heynsplein) thans vrijwel geheel herbouwd zijn en een rommelig karakter hebben. Dit heeft uiteraard geen gunstige in vloed op de resterende woonfunktie, die zich voornamelijk op de verdie pingen afspeelt". Een nadere analyse over de jaren 1929, 1950 en 1970 waarbij het aantal bedrijven (en afzonderlijk die, welke doorlopen tot de Schans, res- pektievelijk het Piet Heynsplein), het aantal zuivere woonpanden en het aantal woonpanden zijn geteld, heeft het volgende beeld opgeleverd: „in beide gebieden, dus zowel aan de westkant als aan de oostkant van de Aelbrechtskolk/Voorhaven, is het aantal bedrijven en het aantal wo ningen verminderd, hetgeen erop wijst, dat een zekere mate van schaalvergroting onder de resteren de bedrijven heeft plaatsgevonden. Dit wordt geïllustreerd door het feit, dat sedert 1929 het aantal bedrijven dat in het gebied ten westen van de Aelbrechtkolk/Voorhaven over de gehele diepte van het bouwblok doorloopt is gestegen van 6 tot 11. Aangezien dit gebied in 1929 bedui dend minder zuivere woonpanden telde dan het gebied ten oosten van de Aelbrechtkolk/Voorhaven, terwijl dit aantal met name na 1950 nog sterk is afgenomen, kan voorts ge- konkludeerd worden dat het zoge naamde gebied West in sterker mate een bedrijfskarakter gekend heeft en nog heeft dan gebied Oost." „Verder valt van beide gebieden op," zo vervolgt de toelichting, „dat het 181 winkelbestand sedert 1929 is terug gelopen. De winkeltjes, die vroeger in vrij talrijke mate aan de Ael brechtskolk/Voorhaven gevestigd waren, zijn met de daling van het bevolkingsgetal en met het verdwij nen van de binnenscheepvaart uit Oud-Delfshaven verdwenen. Slechts aan de Havenstraat hebben zich winkels, zowel als café's en bedrij ven uit de horecasektor (in 1929 veelal nog aangeduid met de bena ming: koffiehuis) kunnen handhaven. Als nieuwe ontwikkeling kan ge noemd worden de penetratie van een supermarkt in gebied West. Dit bedrijf brengt, doordat het winkel front zich aan de Schans bevindt, geen levendigheid in het bescherm de stadsgezicht; het bouwsel is bo vendien op zodanige wijze uitge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 13