180 der gebeurd. Deze verandering wordt als volgt beschreven in de toelichting op „het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht Delfsha- ven": „Veel panden zijn hetzij door brand geteisterd respektievelijk op andere wijze verwoest en vervol gens herhaaldelijk op hun oude fun damenten herbouwd dan wel ge sloopt en vervangen door nieuwe panden. Als gevolg van dit eeuwen lange proces loopt de bouwtechni sche kwaliteit der huidige bebou wing sterk uiteen, te weten van goed tot zeer slecht, respektievelijk in re cente jaren onbewoonbaar ver klaard (dit laatste geldt onder meer voor woonpanden aan de Wijde Steeg). Hoewel er panden zijn, die thans uitsluitend een woonfunktie hebben, respektievelijk vroeger gehad heb ben, en thans nog in hun uiterlijk als zodanig herkenbaar zijn, hebben de meeste panden van oudsher op de begane grond een bedrijfs- of kan toorbestemming en op de verdiepin gten) een woonbestemming. Voorts zijn er panden, die specifiek als be drijfspanden zijn gebouwd en thans nog deze funktie hebben, respektie velijk tot voor kort als zodanig in ge bruik zijn geweest. Tenslotte zijn er enkele panden en gebouwen die van oudsher of in de loop van hun be staan een speciale bestemming hebben, respektievelijk hebben ge kregen. Naast de bebouwing aan beide zij den van de Aelbrechtkolk/Voorha- ven, waarin vrijwel alle historisch waardevolle panden, die het stads gezicht rijk is, zijn terug te vinden, heeft de bebouwing aan de Haven straat een speciaal karakter. Het betreft hier bebouwing op het niveau van de vroegere eerste waterkering (de Schiedamse Hoge Zeedijk) met onderhuizen aan de Achterhaven. In de geschetste situatie konden plannen met betrekking tot bedrijfs- uitbreiding alleen gerealiseerd wor den in zijwaartse, respektievelijk op waartse richting en in de achter waartse richting. Het eerste ging al tijd ten koste van een belendende woon- of bedrijfsruimte. Het laatste had tot gevolg, dat de achtererven, die aan de westzijde (tussen Ael- brechtskolk/Voorhaven en Schans, waarvan de laatste als bijzonder on ooglijke straat buiten het plan valt, ondanks de fraaie naam, die afkom stig is uit de tijd dat Delfshaven op bevel van het Hof van Holland ver sterkt moest worden met schansen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 12