Voor Woudrichem is uw gulden een rijksdaalder waard 178 ons dan niet zeer gematigd uitdruk ken? Deur open naar nieuwe moge lijkheid? In de Memorie van Toelichting wordt vermeld, dat ongeveer een vierde deel van de rijkssubsidies voor de monumentenzorg ten goede komt aan de restauratie van woonhuizen. Dat is een verbetering ten opzichte van de vroegere besteding aan de woonhuizen, dat moet gezegd. Daar bij wordt opgemerkt, dat hiervan rond 800 panden of 1000 woningen worden toegevoegd aan het woning bestand, of althans daaraan niet be hoeven te worden onttrokken. Dat zou inderdaad het geval zijn, als er helemaal geen subsidie meer werd verleend. Gezien tegen de achter grond van deze bijdrage tot de le ning van het woningtekort, is de be windsman voornemens daarbij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te betrekken. Overigens is dit een goede gedach te, één, die ook al herhaaldelijk door Heemschut in verschillende toonaar den aan de orde is gesteld. Vooral ten opzichte van de woning- en in het algemeen de huisvestings- ver betering in de oudere wijken kan dit winst zijn. Het heeft er in het verleden te veel op geleken dat er maar twee moge lijkheden waren nl. restaureren ten laste van CRM of slopen. Er is óók de mogelijkheid tot herstellen. Steeds meer blijkt uit de talloze ak- ties uit de burgerij, dat men zijn wijk, zijn binnenstad of dorpskern niet uit wil. Zelfs dat men bereid is zelf mee bij te dragen aan herstel, zodat blij vend wonen op de plaats zelf moge lijk is. Een omstandigheid, die her haaldelijk, en soms denkt men op zettelijk, genegeerd werd. Het strookte niet met de sloopplannen van de Diensten achter de scher men. De Diensten, die met schone vellen papier werken en met de be staande toestand liever geen reke ning wilden houden. Als dit nu eens goed en vooral direkt zou worden aangepakt, dan zou er nog wél wat te beleven zijn, al komt het laat. Het lijkt daarom verstandig de Bewinds lieden de raad te geven niet te snel te zijn in het verstrekken van ver gunning tot sloping. Met herstel zou wel eens veel te bereiken blijken. Al le moeizaamheid, die er gewoonlijk ligt in de contakten tussen twee de partementen zou dan wel onmiddel lijk en resoluut moeten worden weg genomen. Hier is een ploeg van aanpakkers nodig. De wijzer van de monumentenklok staat al óver twaalf. Partikulier initiatief Het partikulier initiatief heeft zich op het gebied van de monumentenzorg geweldig ontplooid. Stichtingen en Maatschappijen tot Stadsherstel zijn allerwege in het leven geroepen, stichtingen rondom afzonderlijke ge bouwen vindt men in geheel het land. Ook zij krijgen een tik, al zou men nu juist verwachten, dat zij ge stimuleerd zouden worden. De Me morie stelt, dat „het subsidiebeleid ten aanzien van verenigingen en stichtingen werkzaam op het gebied van de monumentenzorg voor de nabije toekomst met de nodige voorzichtigheid zal moeten worden gevoerd, voornamelijk omdat het be grotingsartikel ondanks het geste gen kostenpeil niet kon worden ver-' hoogd". Hier was aanmoediging op haar plaats geweest. Een gemiste kans. Bij de opening van zijn restaurant „Rick" te Gorcum heeft de restaura teur (Van Dale: restaurateur 1 her steller van beschadigde kunstwer ken; 2 iemand, die een restaurant houdt) de heer G. J. Vervelt als Gor- cummer het opgenomen voor Woud richem. Hij deed dit onder het motto „Gor cum voor Woudrichem, een goede buur is beter dan een verre vriend." En hij bood voor de restauratie van de vesting honderd rijksdaalders aan, die rijksdaalders, die zo moei lijk te onderscheiden zijn van een gulden waarom de eigenaars er ook altijd vlug van af willen. De rijksdaalders gaf hij aan de bur gemeester van Gorcum, die ze weer overhandigde aan de burgemeester van Woudrichem, die ze weer over handigde aan de penningmeester van de Bond Heemschut. Maar de heer Vervelt deed meer. Hij liet kleefetiketten maken, om op die moeilijke rijksdaalders te plakken, ter onderscheiding van de gulden. Op die etiketten staat de naam Wou drichem, met een telefoonnummer. Wie dat draait krijgt per automatisch apparaat antwoord' met betrekking tot de actie VWiudrichem. Dat is in geslagen. De banken in de omtrek van en in de stad hebben medewer king toegezegd om de rijksdaalders in ontvangst te nemen, in Gorkum kwam ook een comité tot stand om een bepaald object van Woudri chem, dat gerestaureerd moet wor den voor zijn rekening te nemen, de Waterpoort bijvoorbeeld. De carna valsvereniging peinsde op een idee om haar vreugde in klinkende munt aan de restauratie van Woudrichem te besteden, kortom in Gorkum trilt het van aktiviteit met betrekking tot Woudrichem. De mare gaat blijkbaar al verder door het land, want onze heer De Zwaan kreeg uit IJmuiden een tele foontje, dat ook daar goede mensen zijn, die hun moeilijke rijksdaalders voor Woudrichem kwijt willen. G.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 10