Heemschutberichten Ermelo, proficiat! Neede, 1300 eiken Edam, woonhuis Baanstraat 's-Gravenhage, bestemmingsplan Lijnbaan Maarssen en haar panoven De laatste panoven in deze gemeen te dreigt te verdwijnen. De Raad der gemeente, alsmede het College van Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht werden benaderd voor medewerking om tot behoud van de ze panoven te komen. De bijbehorende schuur zou als kleine tentoonstellingsruimte teza men met de panoven een unieke be zienswaardigheid vormen. Zierikzee, bestrating Koog a.d. Zaan, bestemmingsplan In het besluit over dit bestemmings plan werd destijds vastgesteld dat aan verplaatsing van beide molens de voorkeur moest worden gegeven. Naar de mening van de Bond Heem schut is de Zaanse Schans de meest geëigende plaats voor deze molens en wij drongen er bij het College van Gedeputeerde Staten op aan het initiatief om tot overleg tussen betrokken partijen te komen spoedig te nemen. Nieuw Amelisweerd In nummer 4 berichtten wij reeds dat de Minister van Verkeer en Water staat, alsmede de Directie van de Rijkswaterstaat in Utrecht benaderd Son en Breugel en de gotische toren Langer uitstel van restauratie van de gotische toren van Son betekent toenemend verval en op den duur ondergang van dit monument. Zwolle, natuurgebied aan de Vechtoever Commissie WIL Onze Commissie „De Weg In het Landschap" vroeg in een brief aan de Minister van Verkeer en Water staat geen gevolg te geven aan het voornemen tot het kappen van bo men langs de Rijksweg Arnhem-Nij- megen. De Stichting Natuurschoon Nun- speet en omgeving verzette zich te gen de plannen om de Molijnlaan, een van de mooiste lanen van de N.- W.-Veluwe, van een rij bomen te ont doen, in verband met riolering en wegverbetering. Gezien de door deskundigen uitgebrachte adviezen zou het kappen niet noodzakelijk zijn, mits de aanleg van de riolering met grote zorg zou gebeuren. De Bond Heemschut drong er bij B W van de gemeente Ermelo op aan geen goedkeuring aan de voorge stelde plannen te verlenen. Begin juli ontvingen wij van het gemeentebe stuur bericht dat de werkzaamheden uitgevoerd zullen worden met hand having van de bestaande bomenrij en. Ter navolging. Een tweede aantasting van het land schapsbeeld zou de voorgenomen kapping van 1300 eiken, staande langs de drie toegangswegen tot Neede, betekenen. Onze Commissie „De Weg In het Landschap" richtte zich tot de gemeenteraad van Neede en wees er in een uitvoerig' schrijven op, dat dit een trieste ver arming van het landschap teweeg zou brengen die niet gerechtvaar digd wordt door de verkeerseisen op deze wegen. Een pand van op zichzelf geringe monumentale waarde kan toch in het geheel zo'n belangrijke plaats inne men, dat verdwijning een verarming zou betekenen. Dit geval doet zich voor in de Baanstraat in Edam. Met de Vereniging Oud Edam richtten wij ons tot de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg met het dringende verzoek de weigering van een sloopvergunning te handhaven, me de omdat een moderne fabrieksge- vel op dit gevoelige punt geheel zou misstaan. In een uitvoerig schrijven aan de Raad van State werd uiteengezet op welke gronden Heemschut niet akkoord kan gaan met de bestem ming voor medische doeleinden van een gedeelte van de Prinsengracht bebouwing. Zowel verkeerstech nisch als stedebouwkundig wordt de bouw van een verpleeghuis ter hoogte van 60 meter op deze plaats niet wenselijk geacht. De Raad van Zierikzee heeft het be sluit genomen de oude bestrating van granietkeien te vervangen door bakstenen klinkers. Heemschut acht deze vervanging een achteruitgang niet alleen van het stadseigene maar ook wat de duurzaamheid betreft. Wij vroegen daarom bijzondere aan dacht voor het cachet van histori sche betekenis van deze bestrating. waren terzake. De Bond Heemschut onderschrijft ten volle de bezwaren welke tegen het door de Rijkswater staat ontworpen tracé zijn inge bracht. Het behoud van dit bijzonder waardevolle landgoed waarover door het actiecomité Nieuw Amelis weerd een uitvoerig rapport werd uitgebracht rechtvaardigt de uitvoe ring van een gewijzigd tracé. Wij hebben thans ook de Raad van de gemeente Utrecht gevraagd aan het oorspronkelijke tracé geen goed keuring te verlenen. In het belang van het behoud van de toren deden wij een dringend be roep op de raad van Son en Breugel de toren voor een symbolische koopsom aan te kopen en tot verle nen van het nodige krediet voor de finitieve restauratie te besluiten. De oostelijke vechtoever wordt be dreigd door bebouwing die grote schade aan het natuurgebied zou toebrengen. De Bond Heemschut vroeg het College van B W het plan niet aan de Raad ter goedkeu ring voor te leggen. Inmiddels was bericht ontvangen dat het kappen was stopgezet; daarna gaf Minister Drees toestemming tot rooien der bomen. Het bestuur wendde zich opnieuw in een adres tot deze Minister er op wijzend dat niet de bomen maar onvoorzichtige autorijders hier ongelukken veroor zaken. 173

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 51