Renovatie HEEMSCHUT de zeldzaam in de kerkbouw toege paste Jugendstil met invloeden van de stijl van architect Kromhout. Verder bezit het gebouw een uitste kende akoestiek: tot vorig jaar werd er jaarlijks de Mattheüs Passion uit gevoerd. Bovendien is er een uniek romantisch orgel met strijkregisters, waardoor in Rotterdam al de belang rijke orgelmuziek uit de Romantiek (Mendelssohn, Cesar Franck en an deren) kan worden uitgevoerd. Im mers onze hedendaagse orgels hebben alle een neo-barokke klank kleur en missen de strijkregisters. Zelfs het grote orgel in de Doelen en de twee orgels in de Laurenskerk (waar muziekuitvoeringen vanwege de talloze passerende treinen vrijwel onmogelijk zijn) hebben ze niet. Al deze argumenten tonen aan, dat de Koninginnekerk een architecto nisch monument is van nationale be tekenis en in Rotterdam onmisbaar voor het culturele leven en als her kenningspunt in een groot deel van de 19de eeuwse wijken. Daarbij komt, dat het geplande bejaardente huis verkeerstechnisch volkomen misplaatst zal zijn. Het terrein van de Koninginnekerk ligt op een uiter mate ingewikkeld kruispunt in de na bijheid van 10 straten, waarvan er zo'n 6 drukke verkeerswegen zijn. Bij deze stortvloed van argumenten laten we het maar. In Rotterdam zijn krachten gemobiliseerd, die te elfder ure de sloop van de Koninginnekerk ongedaan willen maken. Inlichtingen kan men krijgen bij: J. van Bommel Jzn., Paul Krugerstraat 7, Rotter- dam-20. Tenslotte nog enkele architectuur historische gegevens: architect van de Koninginnekerk was B. Hooij- kaas Jr, bouwer van vele gebouwen in Rotterdam. Medewerker was M. Brinkman, die later door zijn woning complex in Spangen bekendheid zou krijgen. In het Bouwkundig Weekblad 1908 blz 605 e.v. staat een uitgebreid artikel met foto's over de Koninginnekerk. H. J. F. de Roy van Zuydewijn Interieur van de kerk gefotografeerd door C. E. Mögle. {Gemeente-archief Rotterdam). De Zoutsloot in Harlingen is een voorbeeld van wat in een stadje ge beuren kan met een verwaarloosde en eigenlijk prijs gegeven buurt. Maastricht toonde dat met de Stok straat. Deventer met het Bergkwar- tier. Amsterdam kwam er nog niet aan toe - wel een sloping maar niet een renovatie van een gehele buurt - dat zouden de Nieuwmarktbuurt, de Jodenbuurt, de Jordaan, het Bic- kerseiland of Wittenburg kunnen zijn om er enkele te noemen, waar het heel nodig is. Zweelo is een gemeente die Anlo ter hand heeft genomen waar de na druk valt op boerderijen, maar dan ook kapitale boerderijen. Harlingen gaat zijn tweede buurt aanpakken, de Vijverbuurt. De verkrotte stads deel moet weer in sfeervolle herrij zing een taak gaan vervullen in het stadsbeeld en volle stadsleven met winkels, werkplaatsen voor ambach telijk werk, verpleegsterswoningen, enz.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 47