Kunnen wij de Koninginnekerk missen? 168 Het gaat slecht in Rotterdam met datgene, wat de Mei-ramp van 1940 overleefde. Het rustieke dorp Over- schie is vrijwel met de grond gelijk gemaakt, juist daar, waar de Schie het dorp doorkruist. Op hét kaalge slagen terrein bij het sluisje verhef fen zich de laatste oude huizen in afwachting van de slopershamer. De Rotte zal worden gedempt in het ka der van de plannen voor een auto snelweg, waarvoor thans aan dit wa ter langs het gehele ROTTErdamse gebied de huizen staan dichtgespij kerd, worden gesloopt of, als ze blij ven staan in de toekomst vrijwel on bewoonbaar zullen zijn. Uitgerekend het laatste stukje oud-Rotterdam, de omgeving van het Witte Huis, met de nog bestaande kom van de Oude Haven, werd bestempeld tot de plaats, waar een grote verkeerstun- nel moet komen; verkeerstechnisch een volkomen aanvechtbare zaak. In de oudere 19de eeuwse wijken wordt meedogenloos de slopersha mer gehanteerd, zonder dat men zich afvraagt, of de bewoners van deze wijken zich niet gelukkiger zouden voelen in hun eigen oude, meer geregenereerde woonmilieu, dan in een stereotiep blokkendoos patroon, waarvoor zij dan nog veel meer huur moeten gaan betalen. Alleen voor Delfshaven schijnen de vooruitzichten beter te zijn. Maar is De Koninginnekerk gefotografeerd door C. E. Mögle. (Gemeente-archief Rotterdam). xKW?' I het niet onverantwoord zijn geweten te sussen met het restaureren van enkele pandjes en losse monumen ten en de rest van het oude woonmi lieu aan de verkeersdeskundigen en schoenendoosontwerpers prijs te geven? We zullen immers in een toe komst van autosnelwegen en hoog- bouwflats het oude woonbestand als keuzemogelijkheid hard nodig heb ben. Ook de 19de eeuwse wijken! Kuyls Fundatie aan de Schiekade is ook zo'n gewetensusser. Het werd gedemonteerd en (slechts gedeelte lijk!) aan de 's Gravenweg weer her bouwd. Een stadshofje, dat in deze landelijke omgeving volkomen mis staat. En des te droeviger wordt men gestemd, als men bedenkt, dat men voor deze hele poppenkast de minstens zo fraaie buitenplaats Vre- deoord heeft gesloopt, om er Kuyls Fundatie te kunnen neerzetten. Bovenstaande, om aan degene, die zou denken, dat Rotterdam in 1940 voorgoed alles, wat behoud en ver betering waard zou zijn kwijt is ge raakt, te tonen, dat de stad nog wel degelijk vele waardevolle plekjes heeft, waarmee helaas allertreurigst wordt omgesprongen. De hardste klappen vallen thans in de 19de eeuwse wijken, die qua ar chitectuur (zeer fraaie witgepleister de onderpuien met bakstenen bo venbouw) en stadsaanleg (de talrijke groene singels, die de wijken door kruisen) de allerbelangrijkste en aantrekkelijkste van de drie grote steden genoemd kunnen worden. En in dit waardevolle 19de eeuwse woonmilieu komt de afbraak van de Koninginnekerk wel bijzonder hard aan. Oprijzend aan het water van de Boezemkade is dit bouwwerk met zijn groene spitsen een markant herkenningspunt in de 19de eeuwse gordel van noord-oost Rotterdam. Het is het belangrijkste voorbeeld van vroeg-20ste eeuwse protestant se kerkbouw, een waardig tegen hanger van de R.K. St. Bavokerk in Haarlem. Het gebouw bezit een zeer rijk interieur in een mengeling van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 46