Gevelstenen II 166 kolommen waren vóór de restauratie eveneens zandsteenkleurig geschil derd, waardoor ze weinig meespeel den in de architectuur. Momenteel zijn ze wit gekleurd waardoor ze zich wat losmaken van de binnen bouw en een extra speels element in het gehele parkcomplex geven. Op de kolommen rust een rijk be werkte lijst, het zogenaamde fries, bewerkt volgens de klassiek-ro- meinse ornamentleer n.l. met trigly- pheri en guttae. Tenslotte is het geheel afgedekt door een groot overstekend dak met een tentvormig houten dak, dat oor spronkelijk met geschilderd zeildoek was afgedekt, maar dat in onze tijd door een modern dakleer met inge- strooide leislag is vervangen. Als bekroning is er een bijzonder fraaie opengewerkte peervormige bekro ning aangebracht, waarop koperver- gulde bloembladeren met een rode knop, waaruit een piek omhoog steekt. De hoge toegangsstoep moest ge heel vernieuwd worden, waarbij de midden 19e eeuwse diagonaals-ge- wijs aangebrachte gele en zwarte tegeltjes moesten vervallen, wegens de zeer slechte staat en de geringe financiële middelen. De stoep is nu uitgevoerd in rode baksteen, het betegelde verbindings pad tussen trap en woonhuis is ge- Tuinkoepel te Ommen met rietdak, thans in ge bruik als kiosk. handhaafd en hersteld. De binnenzijde van het koepeltje is eenvoudig uitgevoerd. Tussen de ra men zitten smalle hoge kastjes voor serviesgoed, pijpen en misschien jachtgeweren. Het plafond heeft een fraai gedrukte bolvorm en is uitgevoerd in wit pleis terwerk op riet. In de houten kap vond men op de „makelaar" (mid denstijl) in wit krijt geschreven: A. Ai- kens 1878. Op een los plankje achter de lambri sering in de koepel stond met zwart potlood geschreven: Tjado Tonjes de Wallen den 5 august 1831. Bestrating van het z.g. grotje van de tuinkoepel te Winschoten. Restauratie en foto van de schrij ver. Na het voorzichtig opsnoeien en uit dunnen van het omringende ge boomte is dan dit curieuze monu mentje van geschiedenis en bouw kunst vanuit de Oude Werfslaan weer voor alle bezoekers te bewon deren. Groningen, P. L. de Vrieze, arch. b.n.a. Noot van de redactie: op de omslag van Heemschut 4 heeft de N. V. Wou denberg een tuinkoepel „te Wasse naar" doen zien. Deze koepel staat echter in Winschoten. In ons jubileumnummer sprak J. R. Schiltmeyer er zijn vrees over uit, dat de gevelsteen in het vervallen pand Haven 77 te Harlingen mét het pand verloren zou gaan. De gemeentesecretaris van Harlin gen berichtte ons, dat onder dagte kening van 9 september 1970 ver gunning is verleend om algehele restauratie van de gevel te doen plaatsvinden. Met de restauratie werkzaamheden is inmiddels aange vangen. De auteur geeft in zijn artikel de in druk, alsof er niets gebeurt op het gebied der gevelstenen. In dit ver band zij gewezen op de commissie voor gevelstenen en bouwfragmen- ten van het Koninklijk Oudheidkun dig Genootschap, die hoewel sinds 1927 bestaand, helaas te weinig naar buiten treedt om algemene be kendheid te genieten. Tevens zij ge wezen op de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en diverse ge meentelijke monumentenbureaus die zich terdege met deze zaken bezig houden. Ook in Harlingen bleek de zaak in goede handen. Intussen verscheen van zijn hand bij uitgeverij Minerva te Amsterdam het boek „De gevelstenen spreken", een werk dat vooral zijn verdienste heeft wegens het grote aantal van niet minder dan 275 afbeeldingen van gevelstenen. Het is in de handel voor f 14,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 44