Deze door particulieren aangelegde buitenplaatsen worden nu nog geno ten als recreatie-landschappen. Veel van de oude renaissance- en barokstijl is in de 18e eeuw verloren gegaan door de opkomst van de landschapsstijl, waarbij de zoge naamde natuurlijke aanleg, onder in vloed van de Engelse landschapsar chitecten, de voorkeur had. Het in het eind van de 18e eeuw ontstane landgoed Oude Werf is ge heel in deze landschapsstijl uitge voerd. Romantisch slingerende paden, een vijver en een heuvel waarop de theekoepel, achter het huis de (he laas verdwenen) orangerie. Aan de voet van de theekoepel een soort grotje, uitgevoerd in ruw gestuct muurwerk en een bodem van zwarte en witte grindsteentjes in een fraai sterpatroon, eveneens uniek voor het noorden van ons land. Soortge lijke sierbestrating vindt men onder andere nog in Twente en Elburg. Wat is nu het bijzondere van deze Winschoter tuinkoepel en waarin on derscheidt zich deze nu van de an dere hierboven gememoreerde koe pels? Dat is allereerst de ligging. Als enige van al de genoemde koepels ligt de ze op een kunstmatige heuvel, met aan de voet een vijver. Over deze vijver heen kijkt men uit op de voor malige oprijlaan, welke in mijn jeugd nog bestond uit een weg begeleidt door twee sloten, welke aan weers zijden door een rij eikebomen om zoomd werd. Bij de grindweg was deze laan afgesloten door hoge ge metselde hekpalen waartussen zwa re ijzeren hekken. De hoge bomen rijen verleenden de laan een majes tueus aanzien, waarbij het elegante koepeltje als blikvanger fungeerde. Opvallend is ook het zogenaamde grotje, dat niet zozeer een uitholling onder de grond is, als wel een door gemetselde keermuren gevormde in keping in de heuvelvoet. Deze vlak bij het water gelegen zit ruimte is zeer verzorgd uitgevoerd. De keermuren zijn met rustiek aan doend ruig pleisterwerk besmeten. In de twee inwendige hoeken zijn twee gemetselde voetstukken aan gebracht. Hierop zijn twee loden tuinbeelden geplaatst, stammende van het huis Cortinaal te Groningen uit 1596, en in bruikleen afgestaan door de Prov. Gron. Oudheidkundi ge Commissie. De vloer bestaat uit de reeds eerder gemelde in een fraai patroon geleg de witte en zwarte grindstenen. De eigenlijke koepel is van een rijk-ge schakeerde opbouw. Allereerst een achtzijdig houten kamertje, uitge voerd in imitatie zandsteen blokken. In zeven wanden is een dubbel ven ster aangebracht, in de achtste een dubbele deur. Alle ramen en deuren zijn bekroond door een half cirkel vormig bovenlicht waarin een fraai gesneden levensboom, terwijl die boven de deuren een extra-rijke uit voering vertoont. De raamkozijnen en de bovenlichten zijn wit en het raamhout groen geschilderd. Rondom dit houten centraalge- bouwtje is een straatje van gele Friese klinkertjes gelegd, afge- zoomd door een band van rode baksteen. Op de acht hoeken van het straatje zijn de gemetselde voet stukken aangebracht waarop de slanke houten Toskaanse zuilen rus ten, voorzien van voet en dekplaat, een basement en een kapiteel. Deze 165 Tuinkoepel De Oude Werf te Winschoten, aanzicht vanaf de Oude Werfslaan, de voormalige oprijlaan. Foto en restauratie van de schrijver. Houten bekroningen van deze tuinkoepel met rood beschilderde koperen bol en vergulde ko peren bladen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 43