Restauratienieuws Dordrecht, saneringsprobleem Utrecht, Oudegracht 57 I Een groep bouwkundige studenten van de Technische Hogeschool te Delft heeft een onderzoek ingesteld naar de achtergronden, voorberei dingen en uitvoering van het sane ringsplan voor de binnenstad van Dordrecht, Vlaardingen, Tilburg en Delft. Enkele van hun conclusies luidden ten opzichte van Dordrecht (waar mee, zoals onze lezers weten, Heemschut veel te doen heeft ge had), dat bij de bestuurders en plan nenmakers een beeld van de sa menhang der gehele stad afwezig bleek te zijn. Wel achten zij verschil lende functies bepaald door histori sche en andere randvoorwaarden, gekoppeld aan verschillende stads delen. Gemeend werd dat men geen sociaal-culturele of andere inter-re- laties onderkend had, behalve die, welke men aan verkeersverbindin gen zou kunnen toekennen. Conclu sies, die opmerkelijk overeenkomen met wat door Heemschut zo vaak betoogd is. Vastgesteld werd bovendien, dat het plan van prof. ir. S. van Embden (dat tien jaar oud is) te statisch blijkt om nog te kunnen voldoen aan he dendaagse eisen. Opgemerkt wordt, dat het alleen maar voor zijn juridi sche waarborgen gebruikt wordt. Burgemeester Van_der Lee van Dor drecht, die het een interessant rap port noemde, waard om nader te worden geanalyseerd, heeft wel kri tiek op de zijns inziens onjuiste weergave van interviews met zijn ambtenaren. Overigens merkt hij op, dat ook prof. Van Embden niet star aan zijn plan vasthoudt en de nood zaak van aanpassingen aan nieuwe situaties inziet, zoals uit het Spuiha- venplan bleek. Wij dachten, dat hier op nogal stevige druk van buiten w.o. van Heemschut was uitgeoe fend.) Budel, voormalig raadhuis Het voormalige raadhuis van Budel is, dank zij gemeentebestuur en heemkundekring van zijn pleister ontdaan en aan de hand van de bouwkundige tekening van H. Ver hees (1771) zo hersteld, als het ou de garen- en botterhuis uit 1600 er heeft uitgezien. Architect H. Manning vond bij de restauratie op een trekbalk de tekst: „Dit huys anno 1615 verbrandt is in 1616 getimmert door meesters van verstant. 29 dec. Herbert Croesen, Cornelis Herbe en Meus Peters". De gemeente heeft nu een nieuw raad huis. Het gerestaureerde gebouw zal als grenslandmuseum gaan dienstdoen. Een eenvoudig en toch statig grach tenhuis van middeleeuwse oor sprong is aan de Oudegracht 57 te Utrecht in oude luister hersteld. De vondst van verschillende oude bouwfragmenten en een rococo- schouw met laat-barokke detaillerin gen in de achterkamer op de bega ne grond deden de restauratie in tensiever uitvoeren dan voorgeno men was. In hun schrijven aan de gemeenteraad lieten B. W. weten: „Uitvoering van deze restauratie heeft het aanzien van de grachten- wand ter plaatse belangrijk verbe terd en bovendien een zeer waarde vol huis voor de toekomst behou den." Wormerveer, het Blaauwe Hof Het aloude Blaauwe Hof had 20 wo ningen in twee rijen. De rij grenzend aan het Wilhelminapark is gerestau reerd. De andere rij wordt gesloopt als de panden leeg komen. Vijf van de gerestaureerde huisjes zijn al bewoond, de overige vijf worden de ze dagen betrokken. Het zijn gezellige huisjes in oude staat hersteld met woon- en slaap kamer, douche-cel, toilet, een aantal kasten beneden en een slaapkamer en zolder op de bovenverdieping. Elke woonkamer heeft een betegel de schoorsteenmantel. „Wormerveer heeft er een fraai cultuurhistorisch monument bijgekregen," schreef De Zaanlanden 163 Oudegracht 57, Utrecht. Foto Florian J. Lem, Hollandse Rading.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 41