Jaarverslag Commissie Cultuurleven 1815-1940 162 HEEMSCHUT OVER DE GRENZEN Heemschut heeft van meet af aan goede contacten ge had in het gehele Nederlandse cultuurgebied, daar waar Nederlands gesproken wordt een daar waar de zichtba re tekens van de Nederlandse cultuur nog aanwezig zijn. Deze contacten worden zoveel mogelijk door corres pondentie, adviezen en soms bezoeken over en weer gehouden. Van bijzondere aard was het contact met onze eveneens 60 jaar bestaande Belgische zustervereniging, de Ko ninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon, wier sobere feestviering te Antwerpen wij meemaakten. De jaarlijkse congressen van Europa Nostra zijn bezig jaarlijkse steunpunten in het Europese Heemschutwerk te worden. Was de Bond Heemschut van 12 tot 15 juni 1969 te Amsterdam gastheer, in juli 1970 was dat Din l'Art Helwa, de Maltezer Bond Heemschut in Valletta, van 24-27 juni jl. waren dat de vier gezamenlijke Belgische verenigingen te Brussel, waardoor de contacten met on ze Belgische vrienden ter plaatse konden worden ver stevigd. Onze medebestuurder, de heer J. A. de Zwaan, onze vertegenwoordiger in het bestuur van Europa Nos tra, bracht op de laatste twee congressen inleidingen over ontsierende reclame uit. Te Brussel werd hij be noemd tot algemeen gedelegeerde. Aan deze congressen werd door voorzitter, secretaris en penningmeester deelgenomen. Het belang van onze bond bij dit internationale contact is vooral gelegen in de omstandigheid, dat de oprichting van Europa Nostra is gestimuleerd door de Raad van Europa, die adviseur is in Heemschutaangelegenheden. Dit biedt dus ook onze bond de gelegenheid zijn stem verder te doen horen en via de Raad van Europa de re geringen te bereiken. PROPAGANDA Tenslotte nog een woord over de propaganda. Het 60- jarige jubileum bood wel gelegenheid om naar buiten te treden. Veel dank is daarbij verschuldigd aan de inten sieve activiteit van de Publiciteitscommissie daartoe in gesteld. De volle steun die daarbij ondervonden werd van de Kon. Ned. Toeristenbond de ANWB mag niet on vermeld blijven. Tientallen interviews voor pers, radio en televisie werden gehouden, die door de gehele Neder landse publiciteitsmedia hun weerklank vonden. Bij de inzet van de actie voor ons Heemschut Restaura tie Hulpfonds, die aanving voor Woudrichem, in het Arse naal te Woudrichem door Z.K.H. Prins Claus, werd een vouwblad uitgegeven met de essentie van de tekst inza ke het herstelplan uitgesproken door architect G. Prins. In de serie Actuele Onderwerpen verscheen een bro chure „Waarom Heemschut?" die grote verspreiding kreeg. Een vouwblad over Heemschuts werk kwam juist gereed voor onze algemene propaganda. Enkele projecten zijn in voorbereiding om onze inzamel- actie te begeleiden. Wij kunnen op een actief en succesvol jaar terugzien, en zijn ons bewust, dat nog hard gewerkt moet worden, ve len steun gevraagd zal moeten worden en zowel binnen als ook buiten onze bond op veler krachtsinspanning een beroep zal moeten worden gedaan om ons gestelde doel te bereiken, een Restauratiefonds van f 5 min. bij een te brengen. De secretaris van de bond Heemschut Ton Koot De Commissie Cultuurleven 1815- 1940 is uitgebreid door toetreden van prof. dr. ir. A. D. de Pater. Me vrouw A. A. Oosterbaan-Vissink heeft zich genoodzaakt gezien in de zomer van 1970 haar belangeloze medewerking te beëindigen. Graag brengen wij in dit verslag haar dank voor hetgeen zij voor het goed func tioneren van de commissie heeft verricht. De commissie heeft in de verslag periode twee maal vergaderd. Er is door de subcommissie voor de ar chitectuur daarnaast belangrijke ac tiviteiten ontplooid. De commissie heeft zich beziggehouden met diver se gevallen van dreigende sloping van belangrijke negentiende-eeuwse gebouwen en er het hare toe bijge dragen om amovering te voorkomen. Zij heeft, behalve bij voorkomende gevallen aan het dagelijks bestuur van Heemschut, ook aan diverse an dere personen en instanties advies uitgebracht. De subcommissie voor de architec tuur heeft een samenwerking op touw gezet ten behoeve van het do cumenteren van negentiende-eeuw se, begin twintigste-eeuwse bouw kunst, waaraan thans ongeveer 25 personen deelnemen en waarvoor regelmatig bijeenkomsten worden gehouden. Dankzij haar initiatief zijn er in verschillende plaatsen werk groepen aan de slag gegaan om ge gevens te verzamelen. Zij hoopt dit werk ten nutte te laten komen van allen die bij de kennis van deze bouwkunst gebaat zijn, maar speci aal ook van acties tot het behoud van waardevolle voorbeelden van architectuur uit de betrokken perio de. Juist ook in dit opzicht heeft de samenwerking van zovele deskundi gen reeds tot goede resultaten ge leid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 40