De Fibula-Heemschutreeks WOUDRICHEM-ACTIE 160 Vervuiling grachten De Raad van de gemeente Amsterdam werd gewezen op de tegenstelling tussen de overal aan de gracht uit gevoerde restauraties van woonhuizen en het misbruik dat gemaakt wordt van het water en de kaden van ver schillende grachten door vervuilde en verwrakte schui ten en autowrakken. Het bestuur is van mening dat maatregelen om deze misstanden tegen te gaan niet mogen uitblijven. Om te kunnen waken voor de schoonheid van Neder land dient men die schoonheid te onderkennen. Om on ze leden en in het algemeen onze landgenoten daarbij van dienst te zijn is de Fibula-Heemschutreeks op stapel gezet, een reeks die gegevens over historie en de mo numenten geeft van ons land. Reeds zijn deeltjes over Roermond, Den Haag, Gouda, Brugge, Amsterdam, Delft, Groningen en Nijmegen verschenen. Ter perse zijn een deeltje over Haarlem en „Met Heemschut Nederland in", een verhalende samenvatting van vele Heemschutzaken buiten de grote steden. Heemschutleden kunnen deze deeltjes door bemidde ling van het secretariaat bestellen en krijgen dan een re ductie van f 1- per deel. Wanneer men een actie inzet, zoals het Heemschutbe- stuur dat deed met de nationale inzamelingsactie die met Woudrichem moet starten, heeft men zelf de neiging om meteen de volgende dag te beginnen en de daarop volgende dag de resultaten te laten zien. In de praktijk is er echter zóveel administratief en orga nisatorisch werk te verzetten, dat dit helaas onmogelijk is. Intussen is de gehele organisatie door de actie van Z.K.H. Prins Claus op 14 mei 1971 op gang gebracht. Het imposante arsenaal, het daarvóór aan de Kerkstraat liggende voormalig wachthuis en twee bunkers met bij behorende terreinen zijn intussen aangekocht door Heemsch'ut. Een grote, in het totaalbeeld onmisbare, schuur werd voor Heemschuts rekening gestut om deze voor de drei gende instorting te behoeden. Hendrick de Keyser kocht twee panden ter restauratie. Lauriersgracht, Amsterdam. Foto Louis van Paridon.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 38