Natuurbeschermingsplan Zaanstreek Vrijthof, Maastricht Omgeving N.H. Kerk Warmenhuizen De onmiddellijke omgeving van de gerestaureerde N.H. Kerk zou worden bedreigd door sloping van enkele hui zen, welke nu een passende entourage vormen van de prachtige oude kerk. Bij het gemeentebestuur werd aan gedrongen het betreffende bestemmingsplan te willen herzien. 158 veren. Het bestuur benaderde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met het verzoek om het verlies te voorkomen. Beekhuis aan de Slingerbeek (gemeente Winters wijk) Adhesie werd betuigd aan een adres van de Oudheid kundige Vereniging „De Graefschap" waarin op behoud van dit bijzondere pand werd aangedrongen. AANTASTINGEN VAN HET LANDSCHAPS- SCHOON De Oostelijke Vechtoever bij Huize Arnichem vormt met de zich daar bevindende boerderijen en het landbouw gebied een onbeschadigd landschap. Het bestuur vroeg het College van Burgemeester en Wethouders van Zwol le zijn goedkeuring te willen onthouden aan bebouwing, die de sféer van dit natuurgebied teniet zou doen. De bond betuigde adhesie aan dit plan dat een goede basis vormt voor een nieuw structuurplan. Klein Engelenburg te Brummen Aangezien het prachtige landgoed Klein Engelenburg met verkaveling en als gevolg daarvan met bebouwing wordt bedreigd, werd hierover met gemeente en provin cie contact opgenomen. STADS- EN DORPSCENTRA Het Martinikerkhof te Groningen De Raad van de gemeente Groningen werd benaderd in zake de bebouwing rondom het Martinikerkhof. Alleen met een omringende, aangepaste bebouwing kan een goed geheel verkregen worden. Deze bomen moeten weg, dan is de weg zonder bomen. Foto A. G. M. Boost. Plannen tot verandering van dit in geheel Nederland zo bekende en gewaardeerde plein waren aanleiding voor het bestuur om met het College van Burgemeester en Wethouders hierover contact op te nemen. Het College verklaarde hier alle aandacht aan te zullen schenken. WEGVERBETERINGEN In ons augustusnummer heeft de Commissie „De Weg In het Landschap" verslag uitgebracht over haar bemoeie nissen inzake de aantastingen van wegen en verdere landschappelijke zaken. Wegverbeteringen in Rijnsaterswoude, 's-Graveland, Rheden, de verkeerssituatie in Terborg, waren aanlei ding met de betrokken autoriteiten contact op te nemen. Bij deze wegverbeteringen spelen de bomen ook vaak een belangrijke rol. Het behoud van de bomen bij Nee- de, de bomen langs de F. A. Molijnlaan in Nunspeet, - welke gelukkig gespaard worden -het kappen van bo men langs de Rijksweg Arnhem-Nijmegen waren enkele gevallen waar actief werd opgetreden. Uit deze gevallen bleek ook duidelijk dat deze onderwerpen steeds meer bij de bevolking gaan leven en er van alle kanten tegen wordt geprotesteerd. Een frappant voorbeeld van natuuraantasting was het tracé van de ontworpen Rijksweg 27. Met vele anderen heeft de Bond Heemschut gepleit voor een zodanig tra- Palenwee langs de wegen. Foto A. G. M. Boost.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 36