DIVERSE GEBOUWEN Petruskerk, Sloterdijk Gotische toren te Son Zevenaar, perceel Kerkstraat 24 en historisch facet teniet zou doen. Granietkeien mogen duurder zijn, maar zijn dan ook duurzamer. Ijskelder te Sluipwijk (gemeente Reeuwijk) De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vroegen wij voor het behoud van deze ijskelder maatregelen te treffen in afwachting van een definitieve restauratie. Bescherming vogels Op verzoek van het Coördinatie Comité voor Bescher ming van Vogels in België werd door het bestuur adhe sie betuigd aan de protestactie tegen de vogelvangin- dustrie, welke laatste door het openstellen van de bin nengrenzen van de Benelux grotere omvang dreigt aan te nemen. De Stichting tot Behoud van de Petruskerk en Omgeving Oud-Sloterdijk verzocht de Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk de Petruskerk op de defini tieve lijst van beschermde monumenten te handhaven. Aan dit adres werd door de bond adhesie betuigd. Nederwetten, toren Het bestuur verzocht de Raad der gemeente Nuenen zich nogmaals te beraden over de conservering van de oude toren te Nederwetten. De bond stelde, dat het tot de verplichtingen van de gemeente behoort te zorgen voor het behoud van gemeente-eigendommen. Huize De Oliphant In opdracht van de Bond Heemschut werd door me vrouw J. Bierenbroodspot-Rudolph een uitvoerig rapport opgesteld - het werd de betreffende instanties toege zonden -dat een goed beeld geeft van de lijdensweg van dit monument. Gezien de houding van de gemeente Rotterdam, achtte het bestuur het wenselijk de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk nog maals aandacht te vragen voor de door de gemeente Rotterdam mondeling gedane toezegging de verplaat sing voor eigen rekening te doen uitvoeren. Gezien de werkzaamheden ter plaatse werkt de tijd ten nadele van het monument. In het belang van het behoud van dit monument van regi onale cultuur deed de bond een dringend beroep op de Raad van de gemeente Son en Breugel om deze toren voor een symbolisch bedrag aan te kopen en voor de definitieve restauratie van dit monument het nodige kre diet te verlenen. Het streven van gemeentelijke overheden moet erop ge richt zijn het bebouwen van de recreatieve open ruimten in de oude stads- en dorpskernen zoveel mogelijk tegen te gaan. Bij het College van Gedeputeerde Staten van Gelderland drongen wij er derhalve op aan het daarheen te willen leiden, dat de tuin van het bovenvermelde pand de huidige bestemming behoudt. Gouda, Van Iterson Ziekenhuis Bij de Raad van de gemeente Gouda werd gepleit voor het behoud van het oude Van Iterson Ziekenhuis. Ver dwijning zou een verarming van het stadsbeeld beteke nen. Een nieuwe bestemming zal ter plaatse gevonden moeten worden. Amersfoort, Observantenklooster Met de Oudheidkundige Vereniging Flehite vroegen wij de Minister het partieel afvoeren van het monumentenre- gister "an het pand Westsingel 46 (observantenklooster) - zoals dit door de gemeente Amersfoort was gevraagd - niet in te willigen. Hilversum, sloop pand 's-Gravelandseweg (kan toor A.B.N.) De dreigende sloop van het statige herenhuis, dat plaats zou moeten maken voor een nieuw bankgebouw, was reden voor het bestuur het College van Burgemeester en Wethouders van Hilversum dringend te verzoeken hier een andere oplossing te zoeken waardoor dit prachtige voorbeeld van 18de-eeuwse woonhuisbouw behouden kan blijven. Assen, percelen Kloosterstraat 6/10 Het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Drenthe verzochten wij de restauratie van de percelen Kloosterstraat 6 tot en met 10 te Assen te willen bevor deren. De Staten konden dit verzoek niet inwilligen, maar de verwachtingen voor een oplossing zijn gunstig. Lemmer, afbraak percelen Kortestreek Alhoewel de betrokken panden niet op de monumenten lijst worden geplaatst achtte het bestuur deze toch van zodanig belang dat zij niet afgebroken zouden moeten worden. De Raad van de gemeente werd verzocht het genomen besluit alsnog te herzien. Brummen, Marktplein Teneinde de aantrekkelijke sfeer van het oude Markt pleintje zoveel mogelijk te behouden werd het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Brum men gevraagd te voorkomen, dat de nieuwbouw in dit geheel een dominerende plaats zou gaan innemen. Edam, woonhuis Baanstraat Het pand Baanstraat 2 is een typisch geval van een ge bouw van op zichzelf geen grote monumentale waarde, doch dat in het geheel een zodanige plaats inneemt, dat verdwijning een verarming van het stadsbeeld zou ople- 157

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 35