Werkzaamheden 154 hoefte daaraan in geheel het land op de volle activiteit van onze Provinciale Commissies in zo gevarieerd mo gelijke samenstelling opererend, aandringen. Restauratie Hulpfonds Het aantal uitstaande leningen bedraagt momenteel 12, waarvan 10 aan particulieren en 2 aan stichtingen zijn verleend. De regelmatig binnenkomende aflossingen en nieuw ontvangen giften en legaten maakten het mogelijk in het verslagjaar weer vier nieuwe leningen te verstrek ken. Thans zijn in totaal 15 panden door het Restauratie Hulpfonds geholpen bij de restauratie: Amsterdam, Herengracht 355; Brielle, Maarland Zuidzij de 23; Brielle, Maarland Zuidzijde 24; Brielle, Voorstraat 25; Brielle, Koopmanstraat 6; Brielle, Turfkade 2; Broek in Waterland, Roomeinde 37/39; Bronkhorst, De Gouden Leeuw; Dordrecht, Grote Kerkplein 5; Enkhuizen, Prin senstraat 19; Harlingen, Zoutsloot 49; Loenersloot, Rijksstraatweg 228; Ophoven, Dorpsstraat 3/5; Vree land, Klapstraat 148; Zutphen, Halterstraat 20. Boven dien kon het Arsenaal te Woudrichem door het fonds worden aangekocht. Teneinde aan alle aanvragen te kunnen voldoen is ver sterking van het Restauratie Hulpfonds nog steeds noodzakelijk. Orgaan Van de sedert de vorige jaarvergadering verschenen nummers van ons orgaan moet allereerst het op ruime schaal verspreide en goed gedocumenteerde jubileum nummer worden genoemd. Daarnaast werd in een speci aal Woudrichemnummer onze jubileumactie uitvoerig toegelicht. Zoals gebruikelijk werden in de verschillende rubrieken onze leden op de hoogte gehouden van onze activiteiten terwijl aan enkele facetten van onze strijd in uitvoerige bijdragen speciale aandacht werd geschon ken. De hoeveelheid van gebeurtenissen op Heemschutge- bied noodzaakte tot uitbreiding van de tekst en de illus tratie. De leden, die het minimumbedrag van f 15, - con tributie betalen, zullen wel geconstateerd hebben alleen al wat het tijdschrift betreft op royale wijze aan hun trek ken te zijn gekomen. Door vernieuwing van opmaak en uitvoering wordt getracht ook in dit opzicht het orgaan een waardevolle plaats onder de Nederlandse publika- ties te doen innemen. Secretariaat Onder leiding van de administrateur heeft de bureaustaf ook dit jaar weer veel en zwaar werk te verzetten gehad en dit alleen tot stand kunnen brengen door de geest drift die zij zelf voor ons Heemschutwerk opbrengen. In de bezetting van het secretariaat vonden in het ver slagjaar enkele mutaties plaats, mevrouw mr. H. C. Drabbe-Carstens zagen wij node vertrekken; haar werk zaamheden in bibliotheek en documentatie werden over genomen door mevrouw E. F. Lelijveld-Arens, die zich op enthousiaste wijze in het Heemschutteam inwerkte. De extra-activiteiten inzake de jubileumactie en de admi nistratieve verzorging daarvan werden op vaardige wijze door mej. B. D. da Silva Rosa opgevangen. Mej. B. M. L. Leewens is na haar terugkeer uit het buitenland ons nog een halfjaar als tijdelijk secretaresse behulpzaam ge weest. De heer H. B. Bouwmeester slaagde er ook dit jaar weer in de toenemende ledenadministratie op de gewenste wijze te verwerken, bij welke taak hij door en kele tijdelijke krachten werd bijgestaan. Een extra-woord van dank moet hier gebracht worden aan mej. M. M. Melchers die de werkzaamheden voor de ledenwerving ook dit jaar weer met veel succes verricht te. Het navolgende overzicht is een samenvatting van de gevallen waarmee Heemschut zich in de verslagperiode heeft beziggehouden. Dempingen Een gedeeltelijke demping van de Nieuwkoopse Wete ring is geen nieuw plan. Het kwam al in 1955 en in 1962 aan de orde. Pogingen om tot demping te komen riepen destijds acties vanuit de burgerij en van de zijde van ANWB en Heemschut op. Ook de nieuwe plannen ondervonden weerstand van een actiecomité uit de plaatselijke bevolking. Het be stuur van Heemschut handhaafde het vroeger ingeno men standpunt en achtte een voorgenomen demping een onnodige vernieling van het karakteristieke dorpsbeeld. Rotterdam Ter uitvoering van verkeersplannen zou de demping van de Rotte overwogen worden. Gezien de bijzondere plaats welke deze rivier in de geschiedenis van Rotter dam inneemt, vroegen wij het gemeentebestuur van Rot terdam zo mogelijk van deze demping af te zien. Vol gens ontvangen mededeling van het gemeentebestuur is een beslissing in deze nog niet genomen. Leeuwarden Verweer ten spijt en met het versuffende voorbeeld voor ogen van de Noordvliet in Leeuwarden werd ook de Zuidvliet gedempt met terzijdestelling van onze bezwa ren. Bestemmings- en structuurplannen Tegen het bestemmingsplan „Parade" in Bergen op Zoom werden bezwaren ingebracht, aangezien uitvoe ring van dit plan schade aan het stadsbeeld en aan de in de historische kern gelegen monumenten zou beteke nen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 32