Commissies straks ook andere herstelprojecten van deze aard in Nederland kunnen worden voortgeholpen. Een situatie die eigenlijk alleen en vooral een particuliere instelling kan volbrengen. Het móet toch mogelijk zijn in ons land, waar zo vaak voor een goed doel gelden bijeen kwa men, op korte termijn f 5 min. op tafel te brengen? Deze jubileumactie, wij zijn het ons bewust, heeft onze strijdvaardigheid in andere delen van het land op een wat lager pitje gezet. Zo in Amsterdam, waar tientallen jaren achtereen Heemschut de kop nam in ontelbare ac ties. Daar staat wel iets tegenover. Deze jarenlange acti viteit heeft zóveel nieuwe groepen uit de bevolking in be weging gezet, dat allerwege acties uit de burgerij zijn ontstaan, die geheel in de lijn van Heemschuts doelstel ling liggen. Eigenlijk is dit een grote voldoening. Heem schut heeft allerminst de pretentie alles zelf te willen en moeten doen. Juist het anderen tot activiteit aansporen, plaatselijk en gewestelijk comités in beweging zetten is één van Heemschuts vele wensen, die nu allerwege in vervulling gaat. Het strekt daarbij tot grote voldoening dat bij voortduring - niet in Amsterdam alleen, maar uit het gehele land - de comités zich om bijstand en adhe sie tot de Bond Heemschut wenden, een steun die waar en wanneer mogelijk wordt gegeven. Wij kunnen dit zien als een bewijs van erkenning en ver trouwen in Heemschuts jarenlange onverzettelijke activi teit. Bestuur Het dagelijks bestuur vergaderde in het afgelopen jaar regelmatig en nam ook deel aan vele vergaderingen van de verschillende comités, werkzaam voor de Woudri- chemactie. De vergaderingen van het dagelijks bestuur werden door onze adviseurs en redacteur bijgewoond. Het algemeen bestuur kwam in het jaarverslag drie maal bijeen, waarvan één bijzondere vergadering gewijd was aan het 60-jarige bestaan van de bond. In de algemene ledenvergadering gehouden op 6 juni 1970 werden de periodiek aftredende leden mej. Van den Ban, mej. Noë, Van der Flier, Ketelaar, Van der Lin de van Sprankenhuizen, Meischke, Overdijkink en Rienks herkozen en de navolgende heren als lid van het algemeen bestuur benoemd: Bierman, Brinkgreve, Kuys- ten, Molendijk en Stork. De heer Kuysten heeft tevens zitting genomen in het dagelijks bestuur van de bond. Het dagelijks bestuur benoemde de heer J. A. de Zwaan als gedelegeerde van het bestuur om zich full time aan diverse taken van het Heemschutwerk te kunnen wijden, zeer in het bijzonder aan de contacten naar buiten: de verstevigde samenwerking met de provinciale commis sies, de ledenwerving, de contacten met de verenigin gen, de propaganda, de actie voor het Heemschut Res tauratie Hulpfonds, de Woudrichemactie, enz. Een toenemende behoefte is er aan medewerkers op het technische terrein van het Heemschutwerk, die zich vrijwillig willen inzetten bij onze studies, bij het signale ren en rapporteren van de in aantal nog altijd toenemen de vraagstukken. De verslagen van de Commissie Cultuurleven 1815-1940 en de Commissie Weg In het Landschap worden afzon derlijk in ons orgaan opgenomen. De Provinciale Commissies blijven onze aandacht vra gen. Een grotere regionale activiteit blijft wenselijk ten einde de toenemende stroom van berichten op gewen ste wijze te kunnen verwerken. In besef veel van de tijd, kennis en werkkracht van de commissieleden te vragen, moeten wij om de wille van onze ideële taak en de be- 153 Ledenbestand in de verslagperiode mei 1970 - augustus 1971 gewone leden (individuele leden) buitengewone leden (vere nigingen en instellingen) donateurs (particu lieren en instellingen) totaal per 30 mei 1970 5.536 250 178 5.964 nieuwe leden 1/6 1970-31/7 1971 1.444 18 43 1.505 afgevoerd wegens bedanken en over lijden 272 8 6 286 netto toename 1.172 10 37 1.219 per 31 juli 1971 6.708 260 215 7.183

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 31