Heemschut slaat nieuwe wegen in Jaarverslag van de secretaris 1970-1971 152 Er is maar één ding erger dan water-, lucht- en bodem vervuiling en dat is een atoomoorlog. Beide soorten ca tastrofen beheersen in sterke of minder sterke mate de achtergrond van het hedendaagse leven. Apathie wordt er begrijpelijk door, maar niet aanvaardbaar. Heemschuts streven is gericht op het waken voor de schoonheid van Nederland. Dat is in het licht van het dreigende wereldgebeuren een bescheiden taak voor een beperkte kring van wat men zou mogen noemen cul- tuurbewusten. Daarvan is Heemschut weer in zijn pro portie gezien een spreekbuis. Het is wel nodig deze we reld van verhoudingen goed te beseffen, om op ons ter rein toch de lust en de moed op te brengen om strijd baar te zijn en het te blijven. Die strijdbaarheid richt zich, wat Heemschut betreft, op de mens in zijn naaste omgeving, op zijn woonmilieu, met een groter woord, op zijn leefmilieu. Het is reëel om te begrijpen, dat het in deze tijd van snel wisselend en grote aandacht trekkend wereldgebeuren dat door middel van de televisie, de radio en de pers in onze huiskamers doordringt, moeilijk is, gestalte te ge ven aan een eigenlijk simpel ideaal: waken voor de schoonheid van ons land. Orde en harmonie brengen en houden in onze eigen omgeving, terwijl het grote wereld gebeuren dreigend om ons heen hangt. Wij, in de Bond Heemschut, vinden ons streven een goe de zaak. Onze voorgangers en onze huidige medestan ders vinden dat al zestig jaar lang een goede zaak en daarom willen wij dat dit jaar manifesteren in een actie, die wij nationaal noemden, omdat wij weten dat er in ge heel het land vélen meer zijn dan zij, die in onze leden- registers staan ingeschreven, die dit een goede zaak vinden en er wat voor over zouden hebben. Geheel in overeenstemming met de zich vergrotende omvang van zijn actieveld heeft het bestuur gemeend een niet mis te vatten verheldering te moeten geven van het imago van Heemschut in de huidige tijd. In die ver duidelijking moest de waakzaamheid van Heemschut tot uiting komen ten aanzien van de woonsfeer, dat betreft in ons land vooral de stads- en dorpskernen en het landschapsbeeld en dat is voor ons het totale leefmilieu, waarin, naast de karakteristieke, eigenlijke kernen, de reinheid van lucht, water en bodem zo'n bepalende rol spelen. Deze taak in haar totaliteit is te groot en te zwaar voor Heemschuts huidige vermogen. Heemschut als particu liere instelling kan hier geen ander aandeel hebben dan dat van de verontruste stem uit de boezem van de bur gerij, die waarschuwend optreedt, zoveel mogelijk wij zend op de feiten, de aantastingen en de dreigende ver liezen, en waar mogelijk alternatieven biedend. Onver droten gaat daarbij voort het waken voor het behoud van het waardevolle pand, de straatwand, het grachten beeld, het marktplein met zijn totale en vaak zo bepalen de entourage van aankleding door bomen, pompen, hek ken, plaveisel en al wat bijdraagt tot de zo geëigende sfeer van ons stads- en dorpsbeeld en die van de weg in het landschap. Herstelplan Uit de boezem van het bestuur is de wens naar voren gekomen dit in het jubileumjaar extra te concretiseren. Daardoor is op gang gekomen wat Heemschut nooit eerder deed: zelf het initiatief nemen tot een herstelplan van een gehele stadskern. Zelfkennis omtrent de beperktheid van eigen kunnen deed de keuze bepalen tot de kern van een kleine, sfeervolle en monumentrijke stad met moderne toe komstmogelijkheden. Een kern, die naast een flink aan tal beschermde monumenten, ook de problemen kent van te herstellen overige panden en het opvullen van le ge plekken op een - naar Heemschuts mening - ver antwoorde wijze. En dat is niet, zoals blijkbaar sommi gen nog menen, antiquiseren of oud-Holland projecte ren, maar hedendaagse nieuwbouw in de maat en schaal van de bestaande als gped geclassificeerde stadskern. Zo werd Woudrichem binnen de veste geko zen. Een rivierstadje met vele recreatieve mogelijkheden en nieuwe kansen voor economische opbloei als verzor gingscentrum voor zijn omgeving. Een noodlijdend stad je met niet alleen spectaculaire restauratiegelegenheid, maar niet minder aansprekende herstel- en rehabilitatie mogelijkheid. Dit laatste in nauwe samenwerking met de planologische dienst, volkshuisvesting en de woning bouwsector. Een aantrekkelijke nieuwe activiteit in ver brede verbondenheid. De actie is van start gegaan met een werk- en studieco mité en een breed samengesteld comité van aanbeveling waarvan Z.K.H. Prins Claus het voorzitterschap op zich heeft willen nemen en de inzet van de actie te Woudri chem zelf voor zijn rekening heeft genomen. De toezegging tot medewerking van bevriende en sa menwerkende instellingen uit het gehele land en de toe vloeiing van gelden is wel veelbelovend maar de econo mische situatie werkt helaas remmend. Met dit plan zal f 5 min. gemoeid zijn, een bedrag dat door verschillende reeds ingezette en nog op gang te brengen acties bijeen zal moeten komen. Op de bedragen die van particulieren zullen binnenko men zijn overheidssubsidies in principe toegezegd. Zo wordt uw gulden in het gebruik door ons, een rijksdaal der. Ons orgaan Heemschut houdt u van de ontwikkeling op de hoogte. Het bestuur hoopt in deze actie elke aan gesloten vereniging en elk individueel lid als een bron van activiteit te mogen zien. Een ieder die het welzijn van het land in karakteristieke sfeer sympathiek is toegedaan kan nu zelf opereren door in eigen kring gelden bijeen te brengen om tot dit doel te geraken, namelijk, dat er een sterk Heemschut Restauratie Hulpfonds tot stand komt, waarmee eerst Woudrichem op streek wordt geholpen en waarmee, door het roulerend karakter van dit nationale fonds,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 30