Trouw aan zijn idealen Bij het jubileum van Ton Koot 150 Er is een periode geweest, waarin ik bijzonder nauw met de heer Koot, de secretaris, heb mogen samen werken. In de afgelopen 25 jaar zijn er be stuursleden gekomen en er zijn er weer gegaan, er zijn dagelijkse be stuursleden gekomen en er zijn er weggegaan, er zijn voorzitters geko men en er zijn ook weer voorzitters gegaan, maar de secretaris is ge bleven. Het secretariaat in de vereniging is altijd het vaste punt; voor de conti nuïteit is het natuurlijk ook van bij zonder groot belang dat een secre tariswisseling niet te snel en te veel vuldig plaats vindt. Ik ben van me ning dat de groei van Heemschut mede te danken is aan het feit dat niet alleen het secretariaat in zulke goede handen was, maar ook gedu rende zo'n lange tijd in dezelfde handen was. Er is een tijd geweest dat ik geregeld, door het lidmaat schap van het dagelijks bestuur en een paar jaar als voorzitter, een veel geregelder contact had met de se cretaris; het was mij ook gegeven om in de keuken van Heemschut te kijken en bij het werk daar nauw be trokken te zijn. En wanneer men dat dan zo meemaakt en alle acties ziet, die in het land gevoerd worden, ie dere keer als er aan de bel getrok ken wordt omdat Heemschut in het geweer moet komen, alle gevaren ziet die de schoonheid bedreigen, dan zou men er wel eens mismoedig onder kunnen worden, en, gelet op het vele onbegrip, dikwijls ook te genwerking, moedeloos. Maar zo niet de secretaris! Wanneer de wind heel erg tegen was, werd de secretaris extra actief. Hij heeft zich door onbegrip en te genwerking nooit en te nimmer uit het veld laten slaan. Wanneer ik dat in één karaktereigenschap zou moe ten samenvatten dan zou ik dat wil len doen met „trouw". De secretaris is in hoge mate trouw geweest aan de idealen die hij voor ogen heeft, aan de gedachte waarmee hij be gonnen is in het werk in Heemschut, aan de opzet zoals hij die zag toen hij het secretariaat overnam. Hij is aan die idealen trouw gebleven in weer en tegenweer. Ik zou mij kun nen voorstellen dat er perioden zijn geweest, en zij zullen er beslist ge weest zijn, dat hij wel eens gedacht zal hebben, „nu, ze kunnen het me doen, laten zij nu maar eens een an dere secretaris zoeken". Het kan niet anders of die perioden moeten er geweest zijn. Maar het is iedere keer weer de trouw aan de idealen en aan het gevoel van verantwoor- Ton Koot voor het hoofdkwartier van Heemschut in Amsterdam, Foto Hans de Wit, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 28