f I gen zum Hohn, ihre Konservenbüch- sen, Wegwerfpackungen und andern Abfalle als traurige Visitenkarte zu- rück. Das Fazit dieser Entwicklung: Das Hochgebirge als Ganzes wird seines Charakters als unberührte Naturlandschaft entkleidet, es wird immer mehr zur Zivilisationswüste, ja, stellenweise sogar zum Rummel- platz degradiert". De auteur gaat dan wel wat ver door de stoere bergbeklimmer te vergelij ken met de verachtelijke „Philister im Sontagsröcklein" zoals Heine de mensen, die van een kabelbaan ge bruik maken noemt, alsof minder ge harde figuren ook niet van een in drukwekkend uitzicht mogen genie ten, maar hij wijst er terecht op, dat de snelle overgang naar grote hoog ten voor hartpatiënten en oudere mensen niet ongevaarlijk is. Het is dan ook zonder twijfel van belang zulke kabelbanen in zorgvul dig overleg met artsen en kenners van het gebergte aan te leggen. In het reeds genoemde nummer wordt het vraagstuk van alle kanten be licht. Heimatschutz komt hierin tot de conclusie, dat men tot overeenstem ming tussen de minnaars van het hooggebergte en de eenzaamheid enerzijds en de wensen van „gewo ne" toeristen alsmede het hotelwe zen anderzijds moet geraken! „Es wird sich dabei immer urn Kompro- misse handeln: ein anderer Ausweg ist kaum zu sehen". Zo'n compromis mag echter, wij zien dat herhaalde lijk in de stedebouw, niet te ver gaan. Vóór men het weet is men door steeds iets toe te geven zo ver gekomen, dat „de natuur" niets meer te bieden heeft, zoals het ook met een aantal in de loop der eeuwen verbrokkelde en in blokkendozen veranderde oude steden het geval is. En tegen die tijd zijn we zover dat we het woord Heemschut niet meer kunnen gebruiken. Dan zullen we het alleen nog maar hebben over „ver betering van de woonomgeving", verbetering van iets, waaraan we voordien weinig of geen aandacht hebben willen besteden. R. Blijstra 147 Het beroemde flatgebouw „La Clarté", èèn van de eerste werken van Le Corbusier en zijn broer te Genève, verkeert in niet al te beste staat. Dit zal ook spoedig het geval zijn als er geen geld beschik baar komt voor het aan de beroemde Zwitserse bouwmeester gewijde paviljoen te Zürich, dat wegens gebrek aan middelen is gesloten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 25