m o en 146 j^Tmrw Lausanne, dat in verschillende etages is ge bouwd is een veel schilderachtiger stad dan de meeste mensen denken. Het is hier echter ver bazend lastig oud en nieuw op harmonische wij ze met elkaar te verbinden. Een poging hiertoe met de bouw van een combinatie van restaurant, school en bedrijtsgebouwen in een vallei en een daktuin op dit gebouw wordt algemeen in Lau sanne nogal gewaardeerd. Op de achtergrond de beroemde kathedraal, waarmee in 1175 werd begonnen. cijfers, die er niet om liegen: van 1890 af (de eerste was de Gorner- gratbahn, waarmee in 1892 werd begonnen) tot 1950 werden die con cessies verleend voor kabelspoor wegen, die tot hoger dan 2500 me ter leiden en dus tot in het hoogge bergte. Sedertdien kwamen er met inbegrip van de stoelliften 44 bij. Als men dat per jaar omrekent komt men tot een 54-voudige toename. Onder de invloed van de hoogcon junctuur ging het hoe langer hoe sneller: van 1951 tot 1955 werden 7 Concessies verleend, van 1956 tot 1960 waren het er 14, en sedert 1961 (tot december 1967) zelfs 24. De skiliften, die alleen maar een toestemming van het kanton nodig hebben zijn niet in die cijfers begre pen. „Jede neue Bahn- oder Liftan- lage greift brutal ins Landschaftsbild ein", zo schrijft Arist Rollier in het tijdschrift Heimatschutz van decem ber 1967. „Tunnellösungen wie bei der Jungfraubahn kommen heute aus Kostengründen kaum mehr im Frage. Die unvermeidliche Reihe der Masten und Trager, die dicken Stahlkabel, welche bei schönem Wetter noch im Sonnenlicht blinken, schneiden die Gletscherlandschaft weithin sichtbar mitten entzwei. Bei den Seilbahnen zeichnen sich, tech nisch bedingt, die Bergstationen durch besonders auffallige Hasz- lichkeit aus. In ihrem Umkreis wer den mitunter kilometerweit, sofern die Gelandverhaltnisse das Anlegen von Spazierwegen und namentlich Skipisten zulassen, die Tierwelt ver- scheucht, die sparliche, für den Na- turwissenschafter besonders inte ressante Flora ausgerottet, die Mas- seninvasion von Touristen laszt er- fahrungsgemasz, allen Ermahnun-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 24