andere is afgesloten door de Eglise de la Fusterie) overgebleven. Bern is eigenlijk alleen erg mooi, maar dan ook uitzonderlijk in alle opzichten, omdat je daar nu echt voor je plezier even kan zitten of lo pen, voor zover het de binnenstad in de grote bocht van de Aar betreft, waarvan de bebouwing overigens een „coulisse" is, want tussen de hoofdstraat en de beide parallelstra ten is alles modern. In Fribourg en Neufchatel voelt men de druk van het zakenleven. Fribourg is door zijn ligging vrijwel niet te verpesten, evenmin als Lausanne, dat ondanks de volkomen oninteressante bebou wing (met een enkele uitzondering) aan de voet van de hooggelegen ka thedraal een enige stad is, waar je voor je plezier op en neer holt, zij het dan ook zo nu en dan met be hulp van het metrolijntje, dat eigen lijk meer het karakter heeft van een funiculaire. Dan blijven twee zorgelij ke en zorg barende steden: Basel en Zürich. Beide heel fijne steden, prachtig gelegen voor bewoner en bezoeker, respectievelijk aan de Rijn en aan de Zürcher See. De Zür- cher See wint het: langs het meer kan je door een park wandelen en naar de bergen in de verte kijken. Er is aan weerszijden van de monding van de Limmat af een breed park, dat echter kleiner is geworden, on der andere door de vestiging van het Le Corbusier-centrum en van een groot kantoorgebouw in geoxy- deerd staal. Niettemin is er een roy ale groenstrook overgebleven, maar het feit, dat deze gebouwen op zulk een in recreatief opzicht bijna on misbare plaats zijn neergezet, be wijst, dat in het centrum van Zürich weinig ruimte is voor een „belang wekkend" experiment. Als men dan ook in de buurt van het station rond kijkt zal men weinig goeds ontdek ken en veel wat niet door de beugel kan. Zo acht ik de „afsluiting" in vi sueel opzicht dan, van de Limmat door een hoog hotel, dat ver boven de bebouwing uitsteekt niet erg ge slaagd, terwijl tevens de aanwezig heid van een warenhuis aan de Sta- De „grande rue" van Romont van de hoofdstraat, welke op de kruin van de heuvel ligt, gezien. Avenches (het oude Romeinse Aventicum) was vroeger heel wat groter dan het nu is. Het is een stil, Frans aandoend stadje, nog heel mooi van structuur met o.a. een aardig plein in het centrum en nog een deel van de wallen intact,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 19