Eenzelfde structuur vertonen nog duidelijk Yverdon (met een heel bre de „boulevard"), Romont (met een „hoofdstraat", die heel laag ligt ten opzichte van de straat langs het kasteel), de binnenstad van Bern (een „klassiek" fraaie plattegrond), Avenches, Frauenfeld, Winterthur (wel erg groot geworden). Vrij duide lijk de hoog gelegen binnenstad van Wil met twee straten die je gemak kelijk mist als je er niet naarstig naar zoekt, en onduidelijk door ver plaatsing van het centrum in de stad zelf in Thun, de in terrassen ge bouwde grote steden als Fribourg, Lausanne, Neufchatel, Solothurn en steden als Biel, Basel, Zürich en Ge- nève, waar je de oude binnenstad echt moet zoeken. Solothurn is dan natuurlijk wel een „juweel" gebleven, ook al door de afdaling naar de Aar. Helaas heeft men aan de bebouwing aan de on derkant van de rivier niet veel zorg besteed, zodat het geheel zich an ders dan in Fribourg beperkt tot één kant. Wel blijkt hier de zorg voor het stedelijke schoon doordat men de ingang van de stad voor auto's nog al moeilijk heeft gemaakt en de ri- vierbrug naar de oude stad voor rij- verkeer heeft gesloten. In het alge meen wordt men trouwens in Zwit serland vaak evenals bij ons keurig om of door de periferie van de oude kern heen geleid zodat men niet de kans krijgt er doorheen te rossen. Een vreemde uitzondering hierop maakt La Neuveville, al snijdt het verkeer hier ook maar een klein deel van de stad af. In het algemeen Een voorbeeld van het weghalen van ongerech tigheden in het zeer interessante stadje La Neu veville, dat ten onrechte minder bekend is dan de gangbare trekpleisters. De oorspronkelijke toestand is pittoresker dan de nieuwbouw met garages en keurige flats. (Foto: W. Zeiler) Gruyères bestaat uit niet veel meer dan één hoofdstraat, een kasteel en wallen. Het is, hoe mooi ook eerder monument dan bewoonbare plaats.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 17