Stadjes, het bekijken waard 138 Enkele hoekjes van het herbouwde Bönigen zijn op het eerste gezicht nog wel aanvaardbaar. unieke stedebouwkundige en archi tectonische geheel van de verschil lende buurten. Wat Zwitserland betreft is het vooral merkwaardig, dat stadjes als La Neuveville, Le Landeren, Avenches, Yverdon en Romont geen vreemde lingen trekken, terwijl ligging van de laatste, de structuur van Moudon en het algemene beeld van La Neuve ville en Le Landeron de moeite van het bekijken echt wel waard zijn. Hoe subtiel dit vraagstuk is, blijkt misschien het beste uit een vergelij king tussen Gruyères en Stein am Rhein, beide druk bezochte toeris tenplaatsen. De ligging aan de Rijn, de juist iets grotere schaal, de boei ende structuur (het raadhuis midden in de zich verbredende hoofdstraat, een poort als afsluiting van de straat, een heel fraai achter het stadhuis gelegen plein met bebou wing) maken, dat Stein am Rhein met alle toeristen erbij een stad blijft, terwijl Gruyères het niet verder brengt dan tot een museumstuk. De volgende stap is Murten en dit stadje, dat zich ook al in een druk toeristenbezoek mag verheugen en waarvan de hoofdstraat ook hoofd zakelijk uit cafés, restaurants en souvenirwinkels bestaat is reeds vol uit een stad, ook binnen zijn muren. De voor Zwitserland zo typische structuur van brede hoofdstraat af gesloten door twee poorten in de vorm van hoge torens wordt hier be geleid door twee evenwijdige neven straten, waarna de muren volgen. Het zorgvuldig gerestaureerde Gruyères bestaat vrijwel geheel uit restaurants, souvenirwinkels en boetiekjes, 's Zomers wordt er geen autoverkeer toegelaten, maar men treft er zo goed als geen inwoners aan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 16