Al te radicale restauratie rurteïv - ren beginnen slaat een eenvoudig man de schrik om het hart. Er is hier in Zwitserland een wezen lijk gevaar aanwezig, dat door de Zwitserse vereniging voor Heimat- schutz ook wel degelijk wordt on derkend: de al te radicale restaura tie van betrekkelijk kleine eenheden leidt tot een vals beeld, dat dan mis schien wel een aantal autobussen met toeristen trekt, maar dat het slachtoffer, namelijk het gerestau reerde dorp of stadje tot een was senbeeldenspel degradeert. Een triest voorbeeld hiervan vormt het op zichzelf uiterst romantische en goed bewoonde dorpje Gruyères, dat naar het mij voorkwam uitsluitend nog uit een te bezichtigen kasteel, een aantal restaurants, souvenirwin kels, enkele zogenaamde boetiekjes en caféterrassen bestaat, waar de toeristen zich amechtig neervlijen na al het gebodene ietwat gelaten over zich heen te hebben laten gaan. Het zij verre van mij de democrati sering van het toerisme met minach ting te bejegenen of te ridiculiseren, maar een al te rigoureuze restaura tie maakte in dit geval van een onge- 137 De grote boerderijen hebben vaak afzonderlijk staande voorraadschuren. Deze is van ong. 1600. (Foto: Paul Howald, Bern). twijfeld levendig geheel een dode bezienswaardigheid. Het probleem is hier niet zonder betekenis ook voor ons land: in het algemeen kan men, geloof ik, zeggen, dat de te restaureren dorpen of steden niet te kleine, zelfstandige eenheden moe ten zijn. Zo zou men zich bijvoor beeld kunnen voorstellen dat restau raties als de Stokstraat in Maas tricht of het Bergkwartier te Deven ter goed zijn, omdat ze deel uitma ken van een groot geheel. Hetzelfde geldt voor het Havenkwartier van Zierikzee en voor Muurhuizen te Amersfoort. In ander opzicht is Mar ken hiervan een frappant voorbeeld: de toeristen komen hier voor de zo „karakteristieke" kleding, terwijl ze meestal geen oog hebben voor het Een fraai dorpsbeeld in het Simmetal, waar samen met het Emmental de mooiste boerderijen staan, die gewoonlijk nog alle in gebruik zijn. Het dorp Bönigen vlak bij Interlaken is een voorbeeld van niet geheel goed overwogen herbouw. Het ademt de sfeer van een vervelende badplaats. Deze kunstmatige herleving van „het oude" wordt dan ook niet algemeen gewaardeerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 15