Heemschut Op Heemwacht Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Redacteur'. A. C. de Gooyer. Eindredacteur: Ton Koot. Typografische verzorging: N.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Secretariaat van de Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat. Alle correspondentie betreffende de advertenties, richte men aan N. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 133 door Ton Koot Actie Bij alles wat de Bond Heemschut in deze tijd onderneemt zal moeten voorop staan, dat vijf miljoen gulden nodig is om een nationaal fonds tot stand te brengen - of beter, om ons Heemschut Restauratie Hulp fonds tot dat bedrag uit te breiden - om restauratie en herstel in Ne derland te helpen bevorderen. Wou- drichem binnen de Veste is hiervoor als eerste object gekozen. Hoe eer der dit bedrag bijeen is, hoe eerder andere gemeenten geholpen kunnen worden. Zo liet Oudewater ons we ten, ook wel graag wat steun te heb ben met zijn 100 monumenten. Wij hebben een geheel dossier van ge meenten, die hiervoor in aanmerking zouden willen komen. Maar daar voor zullen de middelen er moeten zijn. Een der meest directe wegen die daarheen leidt, is, dat zoveel mogelijk landgenoten storten op postgiro 3.71.000 Amsterdam, het gironummer van het Heemschut Restauratie Hulpfonds. Uiteraard kan ook via bank en gemeentegiro gestort worden onder vermelding Jubileumfonds. Een ding staat vast, uw hulp is no dig. Het is uw zaak! Een sociaal psycholoog over onze binnensteden ln\ièen vraaggesprek dat de heer Cammelbeeck in het Vara-program- ma „Zin en Tegenzin" had met de sociaal psycholoog Wentholt over het onderwerp Binnensteden, kwa men ook van die zijde enkele uiter mate interessante aspecten aan hét licht, welke opnieuw ondersteunin gen zijn van Heemschuts jarenlang naar voren gebrachte standpunt. Prof. Wentholt, die noch architect, noch stedebouwkundige is, heeft zich zeer voor dit onderwerp geïnte resseerd, ook in ambtelijk verband, en terzake seminars gevolgd en zich verdiept in de sociale en sociaalpsy- chologische aspecten van woning en stedebouw. Op de vraag of het stedebouwkun dig aspect van invloed moet worden geacht op het gedragspatroon van de mensen, antwoordde prof. Went holt dat hij invloed op het gedrags patroon een wat zwaar woord vond, maar dat hij wel van mening was, dat een prettige woonomgeving, een weldadige woonomgeving, een posi tieve bijdrage levert aan het gevoel van welbehagen dat mensen hebben en in die zin ook menselijk geluk. Op de vraag waarom vroeger alleen monumentenmensen ■- zich zorgen maakten over de binnensteden, ter wijl nu de belangstelling veel breder en intensiever is, antwoordde prof. Wentholt, dat vooral in het laatste decennium men bemerkt, hoe allerlei technische en economische ontwik kelingen zoveel fatale consequen ties hebben, dat de vrees gerecht vaardigd is, dat bij het uitblijven van maatregelen er niets van de steden overblijft. De stad moet bereikbaar blijven, dus bouwt men wegen. De mensen worden welvarender, kopen auto's en berijden de wegen. Meer auto's: meer wegen; meer wegen: meer au to's. Maar de steeds maar weer aangelegde wegen maken de stad kapot. Wil je dat niet, dan zul je moeten kiezen. Wie brede wegen dwars door de stad aanlegt, tast een stuk stadsorganisme aan, dat is het ste delijke leven als zodanig. En dat geeft protesten. Op de opmerking van de heer Cam melbeeck, dat vele weggebruikers de waarde van binnensteden in het geheel niet zien, wees prof. Wentholt er op, mede gezien de fatale erva ring opgedaan in Amerika, in dit op zicht, dat wij nu eenmaal een stede lijke samenleving zijn. Daar namelijk ben je afhankelijk van het bestaan van veel en veelzijdige impulsen, die tegelijk op je afkomen. Ook van veel en veelzijdige directe communicatie. Die "moet ergens territoriaal gesitu eerd worden. Daar heb je een stad voor nódig, waar alles samenkomt en waar alles gebeurt. Deze heeft een economische functie, noem het een utilitaire functie en wat je voor een stedelijke beschaving zo hard nödig hebt, een communicatieve functie zodat mensen bij elkaar kun nen komen, van gedachten kunnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 11