Nieuwe aanpak. Wat kunt u doen? 104. Het antwoord kan rustig NEEN zijn. Voor regelingen ten aanzien van sloop wordt nog altijd de 80% ge hanteerd, voor die van herstel de 50%. Geen wonder dat er dan vele gemeenten zijn die liever van de 80% regeling gebruik maken! Moet hier het getij niet eens keren? De bevolking is beu van het slopen. Er is grote onrust onder de burgerij, die al die achtergronden niet kent ên wel rondom de houwelen en bulldo zers aan het werk ziet. Wij kunnen rustig stellen, dat de ge meentelijke overheden te weinig in gesteld zijn op RENOVATIE en; daarin geleid door hun diensten, te gemakkelijk de kaalslagmethode volgen. Wat woonmilieu en leefklimaat bete kenen, zoals het thans heet, gaat nu ook voor de eenvoudige burger wel duidelijk worden. Hij grijpt dan naar voor de hand liggende acties, zoals protesten „blijf uit onze buurt" of „handen af van onze woningen" of gaat „kraken". Daarbij vecht hij te dikwijls tegen de bierkaai, want de gemeentelijke beslissingen te dien aanzien zijn al lang geleden geno men. De adressen en requesten van de Bond Heemschut liggen dan al vele jaren in de laden van de over heden. Een brief kun je gemakkelij ker wegwerken dan een buurtop- stand. Maar nu is het zover. behoeft, maar wij kunnen nu een maal niet anders dan ergens begin nen, om met aller steun tot een re sultaat te komen. Daarom hebben wij de hulp nodig van alle medestanders, die een halt willen toeroepen aan de sloperij, die mee willen doen om op te bouwen in goede sfeer met behoud van het ei gen karakter van onze Nederlandse steden en dorpen. Door groeiend begrip bij de hogere overheid is de volle medewerking toegezegd van de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en van die van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Het is nu eenmaal nodig, dat het gebun delde particuliere initiatief moet star ten, dat wij beginnen moeten, om dan de steun en medewerking te krijgen. Dat wij betekent óók en juist u\ Bij alles wat men wil uitvoeren is geld nodig. Daarom hebben wij uw hulp en uw geld nodig. Daarvoor is nu dat gironummer 5.71.000. De eer ste ton gelds werd reeds op onze oude giro- en banknummers ontvan gen. Daar mag u overigens ook op blijven storten, als u maar vermeldt: Jubileumfonds Heemschut. Onze ac tie kan meehelpen om een omme keer in het denken in dit opzicht te weeg te brengen. Daarom móét die actie slagen! Met al deze overwegingen in het hoofd en de bitter teleurstellende gang van zaken voor ogen heeft Heemschuts bestuur een daad wil len stellen. Dat is er een van con structieve actie. Daarom werd één voorbeeld gekozen. Het voorbeeld van een gemeente, die wil, maar niet voldoende, kan. Een voorbeeld van een gemeente, die tientallen monu menten heeft en een geheel eigen karakter binnen haar veste. Een ge meente, die bewezen heeft wel te willen, maar als noodlijdende ge meente de middelen mist om er mee door te gaan. Zo kwam Woudrichem ter tafel. En het is waarlijk niet de enige gemeente die hulp en steun Wat kunt u doen, u als enkeling, u als vereniging, als instelling, als be drijf? U allen hebt belang bij het be houd van sfeer en karakter van ons land, bij het gezicht van ons land naar buiten en bij de leefbaarheid van ons land naar binnen. Dat het bestuur van onze Bond en onze commissies actief zijn, daar zult u niet aan willen twijfelen. Dat de burgerij van Nederland nu weet wie Heemschut is en wat Heemschut be oogt zal door de publiciteit in pers, radio, televisie en film die ons de af gelopen maanden ten deel viel, wel bekend mogen worden geacht. Hier liggen nu de grote kansen voor al onze leden en medestanders. 1. U zoudt zelt een bedrag ten be hoeve van het Heemschut Restaura tie Hulpfonds kunnen storten. Post giro 5.71.000. (U kunt ook de andere giro- en bankrekeningen gebruiken, zie onder secretariaat.) Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Claus en 600 leden en verenigingen gingen u hier in al voor. 2. U zoudt er in uw bedrijf over kun nen spreken en een wat groter be drag reserveren voor dit nationale doel. 3. U zoudt uw omgeving daartoe kunnen opwekken, in uw familie-, kennissen- of werkkring. 4. U zoudt iets kunnen organiseren om een bedrag bijeen te brengen, een familiespel, een puzzle, een zwerftocht. U zoudt de opbrengst van uw bridgepot er eens aan kun nen offeren. U zoudt op een partijtje een kunstvoorwerp Amerikaans kun nen verkopen. U zoudt zelf iets heel origineels kunnen bedenken en dan a dit in eigen kring uitvoeren; b dit, na succes, aan ons kunnen doorge ven, om door anderen te worden na gevolgd. En dan weer: 5.71.000! 5. U zoudt meer leden kunnen wer ven en daartoe materiaal aanvragen bij ons secretariaat. 6. U zoudt de nieuw ontworpen Heemschutpenningen kunnen be stellen en die onder uw vrienden en kennissen verkopen. Deze fraai uit gevoerde penning is verkrijgbaar in brons, zilver en goud. De bronzen kost f 10; zilver f 75; goud f 300. 7. Onder al deze mogelijkheden is er zeker tenminste één, die u in de praktijk kunt brengen. En dan be vindt zich ongetwijfeld in uw kennis senkring wel iemand met veel inven tiviteit, die met nieuwe ideeën komt. Als dat betekent dat op originele en sportieve wijze een bedrag bijeen komt voor Heemschuts Restauratie Hulpfonds, dan betekent dit, dat het u de voldoening schenkt alles te hebben gedaan om een aandeel te nemen in Heemschuts activiteit om een fors nationaal fonds bijeen te brengen, waar wat positiefs mee ge daan kan worden, waar wij allen ons voordeel mee kunnen doen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 8