Heemschut Op Heemwacht vijf, een en zeventig, drie maal nul Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Redacteur: A. C. de Gooyer. Eindredacteur: Ton Koot. Typografische verzorging: N.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Secretariaat van de Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat. Alle correspondentie betreffende de advertenties, richte men aan N.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. 103 door Ton Koot Vijf, een en zeventig, drie maal nul, een interessant getal. 5.71.000. Het staat voor: 5 miljoen gulden, die nodig zijn om voldoende beginkapitaal te hebben, waarmee eerst Woudrichem en straks andere gemeenten geholpen kunnen wor den om een verantwoorde stads kern-restauratie van de grond te krijgen. De 71 staat voor het jaar 1971 waarin deze som voor het grootste deel verzekerd moet wor den en de 000 staan voor de vele cijfers met drie nullen, die Heem schut hoopt te kunnen noteren als binnengekomen bedragen. Dit 5.71.000 is het postgironummer ge worden van het Heemschut Restau ratie Hulpfonds, dat in beweging ge zet gaat worden om Woudrichem binnen de veste te helpen maken tot wat het gemeentebestuur en alle an deren, die in dit project gaan sa menwerken, voor ogen staat. Ditmaal geen afbraak, geen slopin gen, geen kaalslag, maar restauratie en óók herstel en niet minder opvul len van de eenmaal gevallen gaten, om dit tezamen weer tot een gaaf geheel te maken, waard om in te le ven en wonen, waard om te komen zien, om er deel aan te hebben. Waard ook om voorbeeld te kunnen zijn voor anderen, waar het slopen nog hóóg genoteerd staat. Wij moeten af van het gebruik - of is het mode? of is het onmacht? of is het onkunde? - om eerst een gehele buurt, een gehele stadswijk kaal te slaan en dan eens te gaan kijken, wat we daar nu voor beton kunnen gieten. Voorbeelden daarvan vindt u niet alleen op Kattenburg in Amster dam. Te lang hebben openbare diensten ons voorgehouden, dat er geen andere weg was dan slopen of restaureren. En wat dit laatste betrof is niets nagelaten om den volke te verkondigen, dat dit zó duur is, dat je het maar beter vergeten kon. Je vraagt dan wel: is die betonnen nieuwbouw dan zo goedkoop of mo gen we alleen maar vragen, is dat zoveel goedkoper? Daar bestaan wel andere meningen over! Daar be staan óók andere methoden voor! Herstel bijvoorbeeld. Nederland heeft 3,5 miljoen wonin gen, waar elk jaar 3% bij komt. Hier van wordt 10% als krot aangemerkt, dat zijn 350.000 woningen. Maar pas wel op met dat woord „krot". Dat is de benaming voor een woning, die niet aan bepaalde maatstaven vol doet, wat nog helemaal niet zeggen wil, dat deze - na herstel - niet aan die maatstaven zou kunnen gaan voldoen! Denkt eens aan de nieuwe inzichten, die gelukkig gaan door breken ten aanzien van de woningen voor bejaarden. De methode om die in hoog de lucht in rijzende bejaar dentorenflats op te slaan, blijkt ook zo ideaal niet meer. Wel heel effi ciënt getekend op de tekentafels, maar niet zo leuk gevonden door hen, die er in wonen moeten. Daar hebben medici, psychologen, socio logen en andere op dit gebied des kundigen al zo een en ander over laten horen. Terug naar de gelijk vloerse bejaardenwoningen in stads- of dorpsbuurten waar de be jaarden zelf zich lekkerder voelen, adviseert men daar. En dan kijken we weer naar die „bejaardenkrot ten", naar de bestaande tehuizen voor ouden van dagen, die bij sa menvoegen van twee tot één woning en verbetering van de sanitaire voorzieningen e.d. heel goed bruik baar bleken voor het doel en heel wat meer in de smaak bleken te val len van de betrokkenen. Dat betekent dan niet slopen, dat betekent dan ook nog niet restaure ren, maar dat betekent wel: herstel len. Dat houdt óók in: behoud van de buurtsfeer van het woonmilieu. „Het opknappen van woningen (re novatie) kost de helft van nieuw bouw," zo leerden wij uit een repor tage van het dagblad „Trouw". Maar wat doet de overheid? Deze dagen konden wij in de Teleac-uitzendin- gen over het vraagstuk van de bin nensteden vernemen, dat het minis terie van Volkshuisvesting nog altijd 99% besteedt aan nieuwbouw en slechts 1% aan renovatie. Dan vra gen wij: wordt die renovatiemogelijk heid wel voldoende uitgebuit? Wordt er wel voldoende beroep op gedaan en voldoende gebruik van gemaakt?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 7