Boeken 128 Toen Heemschut 25 jaar oud was HEEMSCHUT Excursie stoomgemaal Cruquius Haarlemmermeer „Inderdaad Heemschut is uit den nood der tijden geboren: een aantal mannen sloeg in hartelijke eensge zindheid de handen ineen om de ontsiering van ons rijke land zooveel mogelijk tegen te gaan. Het moest niet meer kunnen gebeuren, dat de mooiste gedeelten van onze steden werden ontsierd, dat de innige na tuur van het Hollandsche landschap ten offer viel aan den modernen tijd geest. Techniek en verkeer beheer- schen het leven van den nieuwen tijd, van den modernen mensch. Stellig, de wonderen der techniek hebben wij evenzeer noodig als de gemakken van het verkeer. Maar beide moeten de getrouwe diena ressen van de moderne maatschap pij zijn en blijven: alleen dan is hun werking en uitwerking nuttig en ze genrijk." Amsterdam, Mei 1936 Prof. dr. H. Brugmans Dit is het Stadhouders- of Drostenhuis te Culem- borg (Zie Heemschut 3, Huizenbeurs) waarvoor een gegadigde gezocht wordt. (Foto: Bureau Temminck Grolt). De Commissie Cultuurleven 1815-1940 organiseert op zaterdag 2 ok tober a.s. een excursie naar het uit 1848 daterende en onlangs ge restaureerde stoomgemaal De Cruquius. Kosten f 2,50 p.p. Verzamel punt des namiddags om 14.30 uur bij de Cruquius of om 14.00 uur bij station NS te Haarlem. Degenen die hier aankomen, worden verzocht dit bij de betaling op te geven voor regeling vervoer station-Cruquius. Zo mogelijk zal een bezoek gebracht worden aan de Lijnden. Opgave deelneming via giro 124.326 of gem. giro H 2230 of per bank Mees Hope vóór 27 september 1971. Cruquius - dit is Nicolaas Kruik - (1678-1754), landmeter van Delfland en Schout van Spaarndam. Hij maakte in 1742 een plan voor de droogmaling van de Haarlemmermeer. De Cruquius is een der drie stoomgemalen die het Haarlemmermeer van 1848-1.852 drooggelegd hebben. Thans als poldermuseum inge richt. PETRA CLARIJS. Een huis vol tegels. Uitgeverij Contact, Amsterdam. Het was 1952, toen de mooiste boerderij van Terschelling publiek verkocht zou worden. In het interieur zaten 3700 tegels. Uit vrees, dat de boerderij uit 1741 in verkeerde han den zou komen, de tegels er uit ge sloopt en in de handel gebracht, kocht de architect G. Feenstra het huis en restaureerde het in overleg met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Tot zijn verrassing en verontwaardiging merkte de heer Feenstra, dat in dat jaar 5000 tegels per week naar het buitenland geëx porteerd werden. Hoewel zijn huis in de slag om Arnhem verloren ging met zijn gehele verzameling, begon hij opnieuw en heeft hij nu in Otterlo zijn tegelmuseum kunnen openstel len. Daarbij is een waardevol boek verschenen vol zwart/wit en ge kleurde afbeeldingen over de tegel verzameling, die de periode van in hoofdzaak de 17de en 18de eeuw dekt, de glorietijd van onze tegel bakkerij. De schrijfster geeft inleidingen en bondige toelichting op de ruim 100 afbeeldingen, waaronder zeer bij zondere. W. G. HOEKER en TON KOOT. Amsterdamse Poortjes 1480-1880. Uitgeverij Scheltema en Holkema, Haarlem. In 36 tekeningen heeft de schilder W. G. Hofker evenveel poorten en poortjes in Amsterdam getekend, op een wijze, zoals de camera die te vergeefs zal vastleggen. Een fraai bezit. Ton Koot schreef er de tek sten bij. Ten onrechte werd het boek in de catalogus „Kunst en Geschie denis" aangekondigd als „Amster damse hofjes". Dit in formaat 29 x 20,5 cm uitgegeven boek is inge naaid verkrijgbaar a f 16,25; gebon den en genummerd f 32,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 32